تاریخچه اختراع چرخ

   چیزی که مسلم است چرخ در خاور میانه و به احتمال زیاد توسط سومریها ابداع شده است. با آثار تاریخی که در دست داریم در بین النهرین و کشور عزیزمان ایران قرنها قبل از میلاد مسیح به اشکال مختلف از آن استفاده می شده است.

    بنا به مشاهدات تاریخی چرخ اولیه به صورت افقی و در کوزه گریها بکار می رفته و سپس به حالت عمودی در آمده و با گردش حول محوریک گاری جهت حمل بار سنگین توسط انسان یا یک حیوان چهار پا استفاده می شده است.

همچون دیگر وسایل ساخت بشر ورود چرخ و ارابه جنگی در صحنه جنگ باعث تکامل سریع آن گردید و این ابزار سنگین، کند و شکننده را تبدیل به وسیله چابک، محکم و قابل اعتماد کرد. مهاجرتها و فتوحات بزرگ بشری که قبل و بعد از میلاد مسیح بوقوع پیوست تا حدود زیادی توسط همین ابزار جنگی که ارزشی همچون تانک داشت بدست آمد.         

    امپراطوری های قدیمی همچون چین، مصر، ایران و روم با توانمندی تولید انبوه و استفاده گسترده همین ابزار جنگی به سرعت گسترش پیدا کردنند. ولی متاسفانه بسیاری از اقوام بدلیل عدم توانایی در تولید و استفاده، آن از صحنه تاریخ محو شدند.

     در دو و سه قرن اخیر چرخ به شکلهای مختلف و با انطباق پذیری درابزارهای جدید همچون دستگاههای تراش، تایر اتومبیل ها، پروانه کشتی های غول پیکر، ملخ هواپیما و توربین موتور جت هواپیما ها باعث رشد سریع جوامع شده و با حمل سریع سلاحهای جدید آتشین از جمله توپ و مسلسل موجب تغییرات وسیعی در زمینه ی جغرافیایی و سیاسی درکره زمین گردیده است.

    یکی از دلایل مهم ظهور قدرتهای بزرگ صنعتی همچون ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ژاپن و جدیدا  چین بدلیل قابلیت در ساخت و بکارگیری همین چرخ به اشکال مختلف در تولید ماشین آلات صنعتی و جنگی که با حرکات چرخ گونه شان تغییرات اساسی در زندگی امروزی ما ایجاد کرده اند می باشد .

از لحاظ جنبه اقتصادی موضوع

    اگر با دقت مشاهده کنیم حرکت دوار چرخ تاثیر اقتصادی عمیقی در تمامی صنایع جهان و زندگی ملل مختلف گذاشته است. از حرکت عقربه های یک ساعت مچی تا گردش غول آسای توربین های بادی یا چرخش دستگاههای تراش، فرز و سی ان سی و در نهایت حرکت میلیونها اتومبیل روی چرخهایشان در جاده های کشورهای مختلف نشان دهنده گردش مالی فوق العاده زیاد آن در صنایع مختلف می باشد.

     قابلیت هرکدام از این صنایع به تنهایی باعث گردش مالی چند صد میلیارد دلاری در جوامع مختلف شده و بستر بکار گیری میلیونها انسان رابه صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کرده است.

  به طور مثال صنعت هواپیما سازی و حمل  نقل هوایی را می توان مثال زد که برای تولید هرهواپیما چه کوچک یا بزرگ علاوه بر شاسی و بدنه آن،لازم است با ساخت لوازم متحرکی همچون توربین موتور، انواع زیادی چرخ دنده، بلبرینگها ودر نهایت چرخ تایرها مبادرت ورزد.

    در هنگام ساخت هرقطعه اصلی هواپیما جریان مالی زیادی در صنایع پشتیبان مختلف آن از جمله صنایع آلومینیوم سازی، شیشه گری، ساخت رنگ، پلاستیک و کامپوزیت خواهیم دید که همچنین در بخش مونتاژ آن نیز  با بکار گیری سرمایه عظیم و نیروی انسانی فوق العاده و متخصص باعث گردش مالی بسزایی در کشورهای مختلف با ایجاد درآمد جهت پرداخت هزینه های زندگی مردم و گرفتن مالیات دولتها خواهد شد.

   در نهایت بکارگیری هزاران هواپیما باعث ایجاد شغلهای مختلفی در حمل ونقل هوایی چه به صورت باری یا جابجایی افراد و کار در فرودگاهها بوجود آمده است که این موضوع سبب جریان اقتصادی عظیم دیگری شده است.

نویسنده : سعید کورنگ بهشتی                شماره همراه :  09379478633                        ایمیل : beheshti.saeid@yahoo.com