در واقع ایده سوزن براساس این فلسفه در ذهن بشر خلق شده است که مسئول انتقال یک ماده چه نخ در پارجه جهت بافندگی و یا تزریق یک ماده شفابخش به بدن برای کسب سلامتی با کمترین آسیب رسانی به آن ابداع شده است.

در ادوار گذشته ی بشر مشاهده می کنیم که با اپیدمی شدن یک بیماری واگیردارهمچون طاعون ، سیاه زخم و غیره چه کشتارهای وسیعی در جوامع بشری پدیدارمی شد ومتاسفانه پس از آن بدلیل از کار افتادگی نیروی فعال جامعه و عدم تولید محصولات کشاورزی ودامی قحطی عظیمی در آن منطقه ایجاد شده که به کشتار انسانها دامن می زد.

این تلفات بقدری سنگین و وحشتناک بود که حتی منجر به نصف شدن جمعیت و تغییرات مرزهای سیاسی و جغرافیای آن در یک قاره می شد، در واقع این تلفات عظیم انسانی اولا بدلیل عدم شناخت خود بیماریها و نحوه گسترش آن و ثانیا نداشتن ابزارهای مناسبی که باعث جلوگیری از شیوع ، کنترل و نابودی آن بشود بود .

در گذشته با ساخت ابزارهای ساده پزشکی که بخشی از آن از سوزن و چاقو اقتباس یافته بود به پزشگان کمک می کرد که در جنگها یا وقوع حوادث، دست به جراحی های سریع بزنند .آنها معمولا با خوردن ترکیبی از شراب و تریاک به بیمار و بستن وی به تخت یا گرفتن چند مرد نیرومند موفق می شدنند پای شکسته ای را سر جایش گذاشته یا تیری را از بدن جنگجو بیرون آورند یا بازدن ضربه تبرپای مبتلا به قان قاریا را قطع کنند در این زمان بدلیل درد زیاد و خون ریزی شدید بیمار بیهوش شده و دکتر با چسباندن آهن سرخ شده روی آتش ، محل جراحی را سوزانده ، که از عفونت و خونریزی در بدن بیمارجلوگیری کند ، در نهایت نیزبیمار پس از تحمل درد زیاد فقط با خوردن غذا احتمالا نجات می یافت اما با ظهور انقلاب صنعتی در قرون 17و18 میلادی ما شاهد تولید ابزارهای انقلابی در مهندسی پزشکی که بعضا اقتباس از همان سوزن که در دوخت لباس بکار می رفت هستیم . یکی از آنها ساخت سوزنی لوله مانند و نوک تیز که شرایط را برای تزیق و انتقال یک ماده معجزه آسا به درون بدن جهت کمک رسانی و تقویت آن مهیا می کرد بود.

امروزه ما شاهدیم این ابزار ساده و یکبار مصرف پزشکی با تزریق ماده بیهوشی به بدن بیمار بستری برای جراحان و گروه پرستاری آماده می کند که بیمار بدون احساس درد و هیچگونه تکان خوردن شدیدی ساعتها مورد عمل جراحی قرار گرفته و هرگاه که لازم باشد با تزریق خون و مواداحیا کننده با سرنگ یا سرم به حیات خود ادامه دهد و پس از عمل نیز بارها با دریافت آن مواد معجزه آسا سریعا بهبود یافته و به زندگی عادی خود باز می گردد.

اما از دید اقتصادی آن

تولید سرنگ و سرم که نقش آفرینی اصلی آن را یک سوزن به عهده دارد تاثیر بسزایی در مهندسی پزشکی و تجارت جهانی داشته و خواهد داشت درآمد وتجارت سالیانه تولید، توزیع و تحقیقات در خصوص آن دردنیا سر به فلک کشیده و بالغ بر میلیاردها دلار در سال می باشد. این صنعت در کشورهای مختلف از جمله کشورعزیز ما ایران با بکارگیری هزاران نیروی کار و متخصص دانشگاهی با تولید روزانه میلیونها سرنگ وسرم مواد تزیقی جهت برطرف کردن نیاز جمع کثیری از انسانها جهت تزریق انسولین برای بیماران دیابتی استفاده ماده بیهوشی وخون برای بیماران در اتاق عمل یا برای گرفتن تست خون در آزمایشگاهها یا تزریق مواد خاص برای کنترل و درمان افراد مبتلا به ایدز یا سرطان و غیره استفاده می شود.

حال این سوال پیش می اید که کدامیک ازما حاضریم روی تخت دندانپزشکی بدون زدن آمپول بی حسی اجازه دهیم ، روی دندانهای ما جهت ترمیم یا کشیدن آن اقدامی صورت گیرد.

نویسنده : سعید کورنگ بهشتی                شماره همراه :  09379478633                        ایمیل : beheshti.saeid@yahoo.com