در مسیر تاریخ ،ابداع خودرو را نمی توان به فرد خاصی اختصاص داد. اما بشترین تاثیر ،در اختراع کالکسه خودران را می توان به آقای کارل بنز از کشور آلمان اعلام کرد، این مخترع بزرگ تحت حمایت مالی خانواده و همسر خویش موفق شد ،با سعی کوشش فراوان در کارگاه خانگی خودش کالکسه بدون اسب را در سال 1885میلادی به جهان عرضه نماید.

جالب اینکه  کسی که این وسیله خودران را به جهان معرفی کرد،بازهم همان همسر آقای بنز یعنی خانم برتا رینگر بود ، این خانم با جسارتی بی نظیر و تفکری تاجرگونه ، به روش (معرفی کالا با تبلیغات بصری در سطحی گسترده )، با سوار شدن بر این وسیله نقلیه به همراهی دو فرزندش و به بهانه دیدار مادر، مسافتی حدودا 100کیلومتری را مابین دو شهر مانهایم تا فورتزهایم  در کشورآلمان را پیمود.

در این سفر دو روزه وی با دریافت الکل از داروخانه ها ( اولین پمپ بنزیهای جهانی ) و انجام تعمیراتی جزیی روی آن اتومبیل  و یادداشت برداری از اشکالاتی که بوجود آمده بود ، موفق شد این وسیله را به جهانیان معرفی نماید.

با تمام این شرایط و در اواخر قرن 19 میلادی رشد صنعت خودروسازی بدلایل گرانی قیمت  آن و نبود زیر ساخت های آن از جمله کمبود جایگاه پمپ بنزین وجاده های مخصوص اتومبیل و سهولت استفاده از کالکسه و اسب نسبت به آن و وجود راه آهن قابل توجه نبود ، اما با ابداعاتی که در نحوه تولید و تکمیل خودرو توسط کار آفرینانی همچون هنری فورد و دیگران انجام شد شاهد رشد سریع تولید انبوه و ارزان آن شدیم .

آقای هنری فورد به عنوان یک بازرگان ، صنعتگروکار آفرینی خوش ذوق  معتقد بود در تولید هر کالا از جمله خودرو  باید از لحاظ کیفیت و قیمت ، میل اکثریت مصرف کنندگان را در نظر گرفت و با کوشش در تقلیل قیمت و تسریع تولید ان ،به تعداد خریداران افزود. در این راستا می توان  با افزایش دستمزد کارگران (قشر متوسط جامعه ) آنها را تبدیل به مشتریان  کالای خود کرد .( دقیقا به همان روش تولید و فروش همبرگر مک دونالت در سطح جهان )

 همانند دیگر صنایع که رشد سریعی در بدو ورود به جنگها پیدا می کنند ، در اوایل قرن بیستم  نیز با ورود به جنگ جهانی اول (1914-1918میلادی )بدلیل نیاز شدید ژنرالها به سلاحهای جدید و واریز حجم زیاد پول ؛توسط دولتهای در گیر جنگ ،به صنایع نظامی دو صنعت خودرو و هواپیما سازی نیزبسرعت رشد قابل توجهی کردنند .

 در جبهه زمینی جنگ  جهانی اول بدلیل حجم زیاد آتش مسلسل و توپخانه و عدم امکان استفاده از اسب وجود یک وسیله نقلیه زرهی بنام تانک که به صورت یک سنگر متحرک و امن وظیفه خود را در انتقال نیروها و حمله به سنگرهای دشمن انجام دهد احساس می شد ، تانک و همرزم هوایی اش یعنی هواپیماهای جنگی هر دو نیاز شدید به موتوری نیرومند ،سبک و قابل اعتمادی داشتند که در سایه جنگ به آن دست یافتند و در نهایت صنایع خودرو سازی بودند که از این موضوع  بهره بسزایی مابین دو جنگ جهانی بردند.

 با ورود بشریت به جنگ جهانی دوم (1939-1945) بدلیل گستردگی آن در تمامی کره زمین ،احساس نیاز شدید به حمل و نقل تجهیزات و افراد، با حجم فوق العاده زیاد بوجود آمده بود که این مسله باعث تولید موتورهایی با کارایی بهتر و در نتیجه رشد در تمامی زمینه های صنایع خودرو و هواپیما سازی گردید.

 پس از جنگ دوم جهانی نیز بدلیل امکان تولید خودروهای قابل اعتماد و نیاز شدید جامعه و رقابت بین کمپانیها ی اتومبیل سازی ، باعث تولید انبوه  و در نتیجه استفاده گسترده آن در جامعه بین المللی شد .

اما تاثیرات اقتصادی و تجاری این کالا در دنیای امروز ما

امروزه تولید و فروش خودرو به اشکال مختلف به سر پیکان رشد اقتصاد جهانی تبدیل شده است و هر کمپانی که قادر به عرضه آن در سطح بین المللی گردد تبدیل به غول صنعتی و اقتصادی جهان خواهد شد .

به طور مثال کشور آمریکا با کمپانیهای فورد و جنرال موتورز ،ژاپن با تویوتا ، نیسان و میتسوبیشی ، آلمان با فولکس واگن  ،بنز و بی ام و... ،فرانسه با پژو ، رنو و جدیدا ظهور کمپانیهای خودروسازی در چین ،هند و کره جنوبی را در این خصوص می توان بیان کرد .

در قرن بیست یکم با به حرکت درآمدن  روزانه بیش از یک میلیارد خودرو در سطح جهان به صورتهای اتومبیل ،اتوبوس ،کامیون ،تراکتور ،کمباین و غیره باعث گردش مالی اقتصادی بالاتر از حد تصور ما شده است .

در 100سال اخیر صنعت خودرو سازی در سه مرحله موتور محرک ، حرکت و پویایی دیگر صنایع و بنگاههای اقتصادی به صورتهای مختلف شده است.

در مرحله نخست بدلیل نیاز به قطعه سازی در صنعت تولیدخودرو  ، صنایع مختلفی که در تولید فولاد ، شیشه ،آلومینیوم ،لاستیک ، پلاستیک ،رنگسازی ،قالب ،ریخته گری و دانشگاهها و شرکتهای طراحی صنعتی را در گیرخود کرده ،و زمینه ساز فعالیت نیروی عظیم انسانی در این راه شده است . در ضمن هر کدام از این مراکز صنعتی با طراحی و تولید قطعات به تنهایی باعث گردش مالی چند صد میلیارد دلاری در سطح جهان شده است.

در مرحله بعدی در صنایع خودروسازی با مونتاژ قطعات و زدن رنگ باعث تولید خودرو شده ،که موجب بکارگیری حجم زیادی کارگر و متخصص در این زمینه خواهد شد این موضوع نیز باعث گردش مالی زیادی و تامین مایحتاج زندگی  بخش زیادی از جامعه می گردد ، در مرحله نهایی با به گردش در آمدن انواع خودرو باعث راحتی در  نقل و انتقال انسانها و حجم گسترده حمل و نقل کالا در جامعه بشری می شود که این موضوع به تنهایی باعث بکارگیری افراد زیادی در جامعه شده است .

نتیجه گیری نهایی اینکه صنعت خودرو با پویایی زیادی که دارد موجب بکارگیری حجم زیادی از سرمایه و نیروی انسانی در جامعه بشری  شده است و با وجود تولید کاروگردش زیاد مالی در آن باعث پویایی زندگی بسیاری افراد  در جامعه شده و هم با کسب در آمد مالیاتی فوق العاده زیاد دولتها در این زمینه باعث رفاه اجتماعی و رشد جامعه می گردد.

نویسنده : سعید کورنگ بهشتی                شماره همراه :  09379478633                        ایمیل : beheshti.saeid@yahoo.com