کشور روسیه تصمیم دارد درعضویت کامل سازمان جهانی ((WTO )) قرار گیرد ، پس باید تابع قوانین این سازمان باشد.کالا یا محصولات صادراتی برایصادرات به روسیه اگر با مالیات خریداری شده باشد،عموما از مالیات معاف می شود.مالیاتی که برای کالای صادراتی در نظر گرفته شده است بین 18 تا  20  درصد می باشد و به صادر کننده عودت نیز داده می شود.مهمترین نکته ای که بازرگانان ایرانی در صادرات کالا باید رعایت کنند تضمین و تشکیل پرونده بانکی کالای صادراتی است که صادرکننده باید تعهد بدهد ،مبلغ درج شده در قرارداد را به حساب بانکی شرکت طرف قرارداد در روسیه واریز کند. انجام کارهای گمرگی در صادرات به روسیه سهل تر از واردات آن می باشد و تجار در صادرات امور گمرکی را با روند ساده تری انجام می دهند.مسئله ای که اهمیت  صادرات را دو چندان می کند این است که باید متناسب با اخلاق ، فرهنگ مصرف خریداران کالا و کشور صادر کننده باشد ،اگر این نکات رعایت شود تبلیغات بازتاب مثبتی دارد و باعث افزایش صادرات کالا و نیز رشد و توسعه اقتصادی می شود. تعرفه صادرات متغیرنیست و شامل درصد کمی از کل مبلغ کالا می باشد.

محصولات صادراتی به روسیه

در زمینه دامداری و کشاورزی به دلیل اختلافاتی که میان روسیه واتحادیه اروپا پیش آمد روسها متقاضی خرید محصولات کشاورزی از ایران هستند و صادرات به روسیه در زمینه محصولات کشاورزی در آینده افزایش می یابد.خیار، خیارترشی و همچنین مکمل‌های دارویی ، سیمان سفید ، سبزیجات ، انگور ، کیوی ، انواع کلم و پسته از جمله کالاهای مهم صادراتی ایران به روسیه می باشند. این محصولات در سال 933 به ترتیب بالاترین رقم صادراتی را داشتند. انواع صیفی‌ جات از جمله هندوانه، گوجه ‌فرنگی، خیار، فلفل، پیاز و انواع سبزیجات برگی در فهرست صادرات به روسیه هستند.برای صادرات سیب‌زمینی به این کشور چندان امیدی نیست،اما در محصولاتی که ذکر شد این امیدواری برای صادر کردن آنها وجود دارد.در حال حاضر کشور ایران ، تولید انواع محصولات کشاورزی با کیفیت بالا را انجام می‌دهد و مشکلی برای صادرات این محصولات وجود ندارد، چون سالانه حدود پنج میلیون تن گوجه ‌فرنگی و سیب‌زمینی و 17 میلیون تن سبزیجات در کشور تولید می‌شود و هیچ مشکلی برای صادرات این محصولات در فصل زمستان به روسیه وجود ندارد ،اما در فصل تابستان ،ایران با محدودیت تولید این محصولات مواجه می شود.

نگرانی که برای صادرات به روسیه وجود دارد، در ارزش روبل ، واحد پول روسیه می باشد ، اگر روند کاهشی آن ادامه پیدا کند، باعث ناامیدی تجار ایرانی در صادرات به این کشور می شود، اما باید برای ترغیب آنها تدبیری اندیشیده شود.چالش‌هایی در رابطه با صادرات محصولات کشاورزی به روسیه وجود دارد از جمله تعرفه بالا، قیمت تمام شده بالا در کشور و مشکلات بانکی که مسئولین در صدد برطرف کردن این مشکلات می باشند. تولیدکنندگان بخش صنایع لبنی کشور آمادگی خود را برای صادرات محصولات خود اعلام داشتند که با امضای پروتکل دامپزشکی ایران با روسیه، می توانند محصولات خود را به این کشور صادر کنند.

تعرفه ترجیحی بین ایران و روسیه

در صادرات به روسیه ،تعرفه ترجیحی بین ایران و روسیه وجود ندارد به طوری که کالاها وقتی از کشورهای دیگر به روسیه صادر می‌شوند تعرفه صفر درصد دارند ولی اگرهمان کالا از ایران صادرشود باید با تعرفه 25 درصدی به روسیه ارسال شود. در روابط تجاری ایران و روسیه مشکلات مربوط به بالا بودن تعرفه گمرکی و حمل‌و‌نقل کالاها و مشکلات پرداخت بانکی وجود دارد و برای رفع این معضلات اقداماتی صورت گرفته است و برخی از آنها مانند مشکل حمل ونقل حل شده است. تجار و بازرگانان ایرانی برای توسعه روابط با روسیه آمادگی خود را اعلام داشتند،اما چند مشکل عمده وجود دارد که این مشکلات را باید دولت‌ها برطرف کنند تا صادرات روند رو به رشدی را داشته باشد. تعرفه تجاری بین ایران و روسیه تعرفه بالایی است و این تعرفه درمقایسه با سایر کشورها بسیار بالا می باشد و باید این مشکل تا حد امکان حل و فصل شود. تعرفه تجاری بین ایران و روسیه 25 درصد می باشد ولی تعرفه تجاری بین کشورهای دیگر با روسیه صفر است، که این موضوع رقابت‌ کالاهای ایرانی را در بازارهای روسیه تحت تاثیر قرار می‌دهد. مسئله بعدی که باید مورد توجه قرار گیرد حمل‌و‌نقل کالاها است و باید حمل‌ونقلی مرتب، منظم، ارزان و سریع وجود داشته باشد تا کالاها به راحتی جابه‌جا شوند.

برای حل این مشکل خط کانتینری در دریای خزر اجرایی شده است ،اما در حال حاضر حداقل 5 هزار کانتینر یخچالی در دریای خزر مورد نیاز می باشد تا کانتینرها کالاها را تا روسیه حمل کنند و بعد از آن به ایران بازگردند. به این نکته توجه داشته باشید که بدون کانتینر یخچالی امکان مبادله و تجارت با روسیه وجود ندارد،زیرا کالاهای مبادله شده شامل محصولات کشاورزی و مواد‌غذایی هستند که مشکل حمل و نقل در حال حاضر حل شده است.اگر هر چه زودتر تعرفه ترجیحی برقرار شود،کالاها با قیمت مناسب تری به مصرف کننده عرضه خواهد شد و نیز صادرات مطلوب تری برقرار می شود. موانعی برای تجارت و صادرات به روسیه وجود داشت که برخی از آنها مانند روادید حل شده است، اما مشکل نقل و انتقالات پولی همچنان ادامه دارد و باید مسئولین سعی در برطرف کردن این معضل نمایند.ایران با حدود هشت بانک اروپایی مذاکراتی انجام داده است و پیش بینی می شود مشکلات بانکی در آینده حل شود.

شرایط استفاده از تسهیلات برای صادرات به روسیه

برای استفاده ازتسهیلات، صادرات به روسیه شرایطی مقرر می باشد و اگر صادرکنندگان وتجار از این شروط آگاهی داشته باشند،شرایط خوبی مهیا می شود تا با استفاده از تسهیلات، صادرات خود را توسعه دهند.تحولی  که در روابط بانکی میان ایران و روسیه پیش آمده فرصتی برای حمایت از صادرکنندگان را بوجود آورده تا تسهیلاتی در اختیار آنها قرار گیرد.بر این اساس، بانک توسعه صادرات ایران،دو قرارداد با بانک مالی روسيه (RFC)، انعقاد نموده است و تا حدود 10 ميليون يورو برای این تسهیلات درنظر گرفته شده و پس از مراحل و تایید اسناد توسط بانک توسعه، بانک روسیه اقدام به واريز وجه اسناد در حساب این بانک نزد میربیزنس بانک مسکو به نفع صادرکننده ایرانی می‌ نماید. مراحل استفاده از تسهيلات به شرح ذیل می باشد:

  • *انعقاد قرارداد تجاری بين صادركننده ايرانی و خريدار روس
  • *ارائه نسخه ای از قرارداد تجاری از سوی خريدار به بانک RFC به منظور اعتبار سنجی
  • *ارائه درخواست بانک روسيه به بانک توسعه صادارت جهت تاييد قرارداد از سوی بانک توسعه صادرات ايران
  • *اعلام قبولی بانک توسعه صادرات ايران به منظور گشايش اعتبار اسنادی از سوی بانک RFC به نفع صادر كننده ايرانی
  • *ارائه اسناد حمل توسط صادركننده ايرانی به بانک توسعه صادرات ايران جهت ارسال به بانك RFC به منظور معامله اسناد
  • *معامله اسناد توسط بانک روسی و پرداخت وجه
  • *واريز مبلغ اسناد به حساب ارزی صادركننده
  • گرد اورنده: زهرا پژاوند