2-سندی است كه به شركت كشتیرانی داده می شود و نشان دهنده ی این است كه حقوق گمركی پرداخت شده و كالا را می توان حمل نمود.

این یك تعریف درست و ساده از ترخیص كالا از گمرك است

راهنمای مدیریتی اطلاعات یك تعریف بهتراز آنچه كه برای ترخیص كالا از گمرك لازم است ارائه می دهد.

كار ترخیص كالا شامل ارائه مدارك مورد نیاز و آماده سازی آن برای تسهیل صادرات و واردات به كشور است،به نمایندگی از مشتری،كارهای گمركی شامل پرداخت ها و ارزیابی و تحویل كالا و محموله از گمرك و ترخیص آن به همراه اسناد و مدارك مربوطه.

در اینجا برخی از اسنادی كه برای ترخیص كالا لازم است آورده ایم:

    اسناد صادرات:سفارش خرید از خریدار،فاكتور فروش،لیست بسته بندیPL،صورت حساب حمل،بارنامهBL،گواهی مبدا CO،یا هر گونه سند خاصی كه خریدار یا موسسات مالی كه با شرایط LC برای واردات به كشورشان كار می كنند،تقاضا كرده باشد .
    اسناد واردات:سفارش خرید از خریدار،فاكتور فروش از منبع،اعلامیه ورود،بارنامه ،لیست بسته بندی PL،گواهی مبدا CO،و هر گونه سند خاصی كه خریدار درخواست كرده باشد یا موسسات مالی برای واردات طبق قوانینشان تقاضا كرده باشند.

 

موارد بیان شده در بالا توضیح مختصری از روند كار بود.

هر بندری در هر كشوری در سراسر جهان محموله شما را تحت فرایند ترخیص كالا از گمرك قرار می دهند.

چیزی كه در بین كشورها با هم فرق می كند،قوانین،مقررات، هر كشور است كه كمی متفاوت است،برخی اوقات قوانین گمركی در یك كشور از یك بندر به بندر دیگر هم متفاوت است.كسی كه تخصص در ترخیص كالا از گمرك را دارد برای واردات و صادرات كالا بسیار مهم است.

این متخصصان را كارگزاران گمركی می نامیم و كاری كه آنها انجام می دهند حق العمل واسطه گریشان می باشد.

اگر شخص مناسبی را برای ترخیص كالا از گمرك انتخاب نكنید ممكن است كارتان را مشكل بسازد.كانتینرهای حمل به عنوان یك انباری برای كالا ها طی امور ترخیص از گمرك مد نظر قرار می گیرند.هزینه انبار داری و نگهداری كالا به هزینه های شما افزوده خواهد شد.اگر كارگزار ترخیص كالا از گمرك مشكلی داشته باشد مراحل ترخیص كالا عقب می افتد و هموار انجام نمی شود.می تواند هزینه های حمل شما تا صد ها یا هزاران دلار بیشتر بشود.

علاوه بر این هزینه ها،تاخیر در گرفتن كانتینر ها به دلایل مشكلات ترخیص كالا از گمرك باعث می شود برای شما و كسب و كارتان هزینه بر بشود و تاخیر در روال كاری داشته باشید.

شركت كشتیرانی هم می تواند كالای شما را ترخیص بكند از گمرك،ولی شما می توانید این كار را مجزا هم انجام بدهید با كارگزاری كه خودتان برای ترخیص انتخاب كردید.

وقتی یك شركت كشتیرانی و حمل و نقل را انتخاب می كنید ،شما به دنبال شركتی هستید كه با تجربه باشد و به خوبی بتواند مسئولیت ترخیص كالا از گمرك را انجام بدهد حالا با وجود مشكلاتی كه احتمالا به وجود خواهد آمد.

به همین دلایل ،دنبال یك فوروارد حمل ارزان قیمت نباشید ،چون ممكن است بی تجربگی آن برای شما گران تمام بشود ،اگر كسی به شما قیمت بالاتر داد ولی تجربه داشت بهتر است با او قرارداد ببندید.