• انرژی بادی ( power Wind) 

این انرژی با تبدیل نیروی باد به انواع مختلف انرژی مانند انرژی الکتریکی (با استفاده از توربینهای بادی)، انرژی مکانیکی (مثالا ً در آسیاب های بادی یا پمپ های بادی) یا پیش رانش قایقها و کشتی ها )مثالا ً در قایق های بادبانی( بدست می آید. استفاده از انرژی بادی با رشدی سالانه حدود ۳۰ ٪با ظرفیت نصب شده ۱۵۷۹۰۰ مگاوات در سال ۲۰۰۹ ، به صورت وسیعی در اروپا، آسیا و ایالات متحده رشد پیدا کرد. در پایان سال ۲۰۱۰ ،میزان ظرفیت نامی تولید برق بادی در سراسر جهان برابر ۱۹۷ گیگاوات بود. امروزه توان بادی در دنیا ظرفیت تولید ساالنه ۴۳۰ تراوات ساعت انرژی الکتریکی را دارد که این میزان، 5.2 ٪مصرف برق دنیاست. در ۵ سال گذشته، رشد متوسط سالانه در توان بادی دنیا 6.27 ٪بود. کشورهای دانمارک با ۲۱ ،٪پرتغال با ۱۸ ،٪اسپانیا با ۱۶ ،٪ایرلند با ۱۴ ٪و آلمان با ۹ ٪از نظر درصد تولید برق بادی از کل تولید انرژی الکتریکی، در جایگاه های نخست قرار دارند.

• انرژی خورشیدی(energy Solar) 

به گرما و نوری که از خورشید متساعد میگردد انرژی خــورشیدی میگـــــویند. انــــــرژی خـــورشیدی منحصــر به فــــــردترین منبع انـــرژی تجدیدپذیر در جهان است و منبع اصلی تمامی انرژی های موجود در زمین میباشد. به طور کلی انرژی متصاعد شده از خورشید حدود 3X10/1 ژول در ثانیه است. این انرژی همانند سایر انرژی ها بطور مستقیم یا غیر مستقیم می تواند به دیگر اشکال انرژی همانند گرما و الکتریسیته و... تبدیل شود. اما موانعی شامل )ضعف علمی و تکنیکی در تبدیل، بعلت کمبود دانش و تجربه میدانی، متغیر و متناوب بودن مقدار انرژی به دلیل تغییرات جوی و فصول سال و جهت تابش، محدوده توزیع بسیار وسیع( موجب شده تا از این انرژی به میزان کمی مورد استفاده قرار گیرد. اخیرا ً استفاده ازمنابع عظیم انرژی خورشید برای تولید انرژی الکتریسته، استفاده دینامیکی، ایجاد گرمایش محوطه ها و ساختمان ها، خشک کردن تولیدات کشاورزی و تغییرات شیمیایی و... آغاز گردیده است. ایستگاه های انرژی گرما-خورشیدی در آمریکا و اسپانیا مشغول به کار می باشند که بزرگترین آنها با ظرفیت ۳۵۴ مگاوات در بیابان موهاوی در حال فعالیت است. کشورهای آفریقای جنوبی و چین از لحاظ ظرفیت برق حرارتی خورشیدی متمرکز (سی اس پی) در جایگاه های نخست قرار دارند.

• انرژی زمین گرمایی (energy Geothermal ) 

انرژی حرارتی موجود در پوسته جامد کره زمین، انرژی زمین گرمایی نام دارد. اینگونه انرژی اغلب در جهت تولید الکتریسیته مورد استفاده قرار میگیرد، که به چرخه تولید انرژی الکتریکی از انرژی زمین گرمایی اطالق میشود. فناوری مورد استفاده در طرح های تولید برق از انرژی زمین گرمایی شامل نیروگاه های بخار خشک، نیروگاه های تبدیل بخار سیال و نیروگاه چرخه دوگانه است. انرژی زمین گرمایی بر خالف سایر انرژی های تجدیدپذیر محدود به فصل، زمان وشرایط خاصی نبوده و بدون وقفه قابل بهره برداری می باشد. همچنین قیمت تمام شده برق در نیروگاه های زمین گرمایی از انواع دیگر انرژی های نو به مراتب ارزانتر است. بزرگترین نیروگاه زمین گرمایی دنیا در کالیفرنیا با نام نیروگاه گیسرز با ظرفیت ۷۵۰ مگاوات در حال فعالیت میباشد.کشورهای اندونزی، ترکیه، کنیا، مکزیک و ژاپن به ترتیب در جایگاه های اول تا پنجم از لحاظ ظرفیت برق زمین گرمایی قرار دارند.

• انرژی زیست توده یا زیستسوخت (Biomass) 

یک منبع تجدیدپذیر انرژی که از مواد زیستی به دست می آید. به طورکلی زباله هایی که منشأ زیستی داشته و از تکثیر سلولی پدید آمده باشند، زیست توده نامیده میشوند. زیست توده قابلیت تولید برق، حرارت، سوخته ای مایع، سوخت های گازی و انواع کاربردهای مفید شیمیایی را دارا می باشد. این منبع انرژی سهم بزرگی را در میان دیگر انواع منابع انرژی های نو به خود اختصاص داده است، به طوریکه پس از زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی، چهارمین منبع بزرگ انرژی در دنیاست و حدود ۱۴ درصد از انرژی اولیه جهان را تأمین می نماید و در حال حاضر بیش 5.11 ٪از انرژی اولیه جهان توسط منابع زیست توده تأمین میگردد. مثال هایی از منابع بیومسی: * جنگل ها و ضایعات جنگلی * محصولات و ضایعات کشاورزی، باغداری و صنایع غذایی * فضولات دامی * فاضلاب های شهری و صنعتی * فاضالب ها و پسماندهای آلی صنعتی * ضایعات جامد زباله های شهری اگرچه در زمان بسیار قدیم سوخت های فسیلی ریشه در زیست توده دارند، اما به دلیل اینکه کربن موجود در آنها از چرخه زیستی طبیعت خارج شده و سوزاندن آنها تعادل دی اکسید کربن موجود در جو را برهم میزند، عنوان زیست توده به آنها اطالق نمیشود.

• انرژی دریایی (energy Marine) 

انرژی بدست آمده با استفاده از امواج دریا، جزر و مد، شوری، جریان اقیانوسی و تفاوت در درجه حرارت آب دریا است. از میان انرژی های تجدید پذیر، انرژی های دریایی از پاکترین و پرظرفیت ترین انرژی ها به شمار میروند. و به همین دلیل کشورهای پیشرفته دنیا برنامه های جامعی برای استحصال انرژی از دریاها و اقیانوس ها دارند. مجمع الجزایر اندونزی که تقریبا ً سه چهارم مساحتش از اقیانوس تشکیل شده ظرفیت عملی و نظری به ترتیب ۴۹GW و ۷۲۷GW انرژی اقیانوسی دارد.

برخی از مهمترین و اساسی ترین انرژیهای دریایی:

* انرژی جزرومد یا انرژی کشندی (power Tidal )

* انرژی امواج (power Wave)

* انرژی جریان اقیانوسی (power current Marine)

* تبدیل انرژی گرمایی اقیانوس اختالف گرمایی یا (OTEC )

* گردش دماشوری

* نیروگاه بادی دریایی

• انرژی هیدروژن

ترکیب تکنولوژیکی (فنی)انرژی های تجدید پذیر و هیدروژن به عنوان مکانیزم ذخیره یک منبع انرژی پاک و پایدار محسوب میشود. تصور کنید که یک سوخت حرارتی آنقدر پاکیزه باشد که وقتی در اجاق خانه شما میسوزد نیازی به دودکش نداشته باشد. سوخت موتور یک وسیله نقلیه را در نظر بگیرید که آنقدر تمیز میسوزد که آب خارج شده از موتور آن قابل مصرف است. یک دستگاه ذخیره انرژی را در نظر بگیرید که تولید آلودگی نمی کند و گاز گلخانه ای، باران اسیدی و اثرات خورندگی شیمیایی ایجاد نکرده و هیچ دودی به صورت رد پا بر جای نمی گذارد، فاقد هرگونه پسماند رادیواکتیوی و در عمل از هیچ منبع سوخت طبیعی استفاده نم یکند. بیشترین پروژه ها و محصولات انرژی های نو در مقیاس بزرگ موجود می باشند، ولی انرژی های نو را می توان در مقیاسهای کوچک (نیروگاه کوچک خارج مدار یا نیروگاه کوچک مدار بسته) هم استفاده کرد. به این دلیل که منابع انرژی های تجدیدپذیر در تمام نقاط کره زمین در دسترس می باشند، بنابراین حتی در دور افتاده ترین نقطه دنیا، انرژی های نو نقش خوبی ایفا میکنند، در حالی که منابع سوخت های فسیلی (نفت، گاز، و زغالسنگ) فقط در کشورهای خاصی یافت میشود. کنیا دارای بالاترین نرخ سالانه فروش سیستم های کوچک خورشیدی (۲۰–۱۰۰ وات) به میزان ۳۰۰۰۰ سیستم در سال می باشد. نگرانی درباره تغییرات زیست محیطی در کنار افزایش قیمت روزافزان نفت و اوج تولید آن و حمایت دولت ها، باعث رشد روز افزون وضع قوانینی میشود که مشوق بهره برداری وتجاری سازی این منابع سرشار هستند.

کشورهای پیشرو در استفاده از انرژی های تجدیدپذیر

بیش از 170 کشور؛ هدف ملی انرژی تجدیدپذیر را پذیرفته اند و بیش از 150 کشور در سراسر جهان سیاست هایی را برای تثبیت سرمایه گذاری انرژی پاک ساخته اند.سوالی که مطرح میگردد این است که کدام کشورها بعنوان رهبران انرژی تجدیدپذیر شناخته شدهاند؟ در مجموع کشورهای چین، دانمارک، کنیا، هند و ایسلند بیشترین میزان استفاده و تولید انرژی های تجدیدپذیر در جهان را دارند و از این رو، در استفاده از انواع این انرژی ها در مقایسه با دیگر کشورها در جایگاه های نخست قرار گرفته اند.

در ایران

قانون عضویت دولت ایران در آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر پس از تصویب مجلس و تأیید شورای نگهبان در ۱۴ خرداد ۱۳۹۱ از سوی رئیس جمهور ابالغ شد. بر اساس این قانون، دولت اجازه خواهد داشت در آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر عضویت یابد و نسبت به پرداخت حق عضویت مربوط اقدام کند. چشم انداز استفاده از این انرژی در کشور ما نیز همانند سایر کشورهای توسعه یافته از اهمیت قابل توجهی برخوردار بوده به گونه ای که دولت در برنامه پنجم توسعه برنامه ریزی الزام را صورت داده است، لذا با توجه به سیاست های جهانی، توسعه این انرژی ها در کشور ما به منظور حل مشکالت و ایجاد اشتغال اجتناب ناپذیر خواهد بود. بررسی های صورت گرفته در این رابطه حاکی از این بوده که توسعه استفاده از انرژی های نو میتواند نقش بسزایی در افزایش درجه امنیت سیستم انرژی کشور ایفا نماید. بحث درباره انرژی های نو سالهاست که در جهان و حتی ایران رونق گرفته و در جهت توسعه ی استفاده از این منابع نامحدود اقدامات مهمی نیز انجام پذیرفته است. از جمله این اقدامات میتوان توسعه ی فناوری های وابسته به انرژی های تجدیدپذیر و نیز توافق های بین المللی مانند توافق حاصل شده در کنفرانس پاریس دانست که ایران نیز به آن پیوسته است. توافق حاصل از کنفرانس پاریس یکی از مواردی است که لزوم توجه به این مساله را در کشور ما دوچندان میکند. ردپای سلول های خورشیدی را میتوان در نقاط مختلف شهرهای بزرگ کشور از جمله در پارک پردیسان تهران، پشت بام برخی از منازل یا حتی تعدادی از بانکها، برخی از تابلوهای تبلیغاتی یا در معدودی از پارکها مشاهده کرد که درسال های اخیر، با ساخت سدهای متعدد و اتمام پروژه ی نیروگاه هسته ای بوشهر این مهم انجام گرفت که باعث افزایش سهم انرژی هسته ای و انرژی برق ابی در سبد انرژی کشور شد.

همکاری ایران و ایتالیا در حوزه فتوولتائیک 

در سال 1394 جلسه ای در خصوص سرمایه گذاری شــــرکت ایتـــالیــایی Maresca در انـــــرژی هـــــــای تجدیدپذیر ایران، با حضور نمایندگان شرکت فوق و مدیران و کارشناسان ذیربط در سانا، محل این سازمان برگزار گردید. به گزارش برق نیوز به نقل از سانا، در این جلسه کارشناسان سازمان مراحل سرمایه گذاری در انرژی های تجدیدپذیر را با جزئیات برای طرف ایتالیایی تشریح نمودند. همچنین این گزارش می افزاید، نماینده شرکت Maresca اعالم کرد: یک خط اعتباری ٥ میلیارد یورویی بین ایران و ایتالیا در حال فعال شدن میباشد که این شرکت از این طریق میخواهد سرمایه گذاری خود را در حوزه فتوولتائیک انجام دهد. در همین راستا مقرر شد تا تکمیل فرمهای مربوطه را هرچه سریعتر شروع کنند تا با تعرفه های سال ٩٤ قرارداد خود را امضاء نمایند. لازم به ذکر است گروه Maresca از سال ٢٠١٠ فعالیت خود را در حوزه انرژی آغاز نموده و در خلال سالهای ٢٠١٥-٢٠١٠ در حدود ١٦ نیروگاه فتوولتائیک و بادی در سراسر ایتالیا احداث نموده است.

منبع : اتاق بازرگانی ایران ایتالیا