2-در دفعات اول به هنگام معامله با طرف چینی حتما از یک شرکت بازرسی بخواهید شرکت مورد نظر را مورد بازرسی قرار دهد .

بسیاری از شرکت های ایرانی در چین خدمات بازرسی کالا را می دهند ,


3-از فروشنده های چینی تخفیف بگیرید .

حتما به هنگام خصوصا اولین معامله از شرکت های چینی درخواست تخفیف کنید , اگر تخفیف نگیرید نه تنها ضرر نمیکنید , بلکه در سری های آتی در صورتی که شما را تشنه به خرید کالا از چین بدانند قیمت های بیشتری به شما خواهند داد , پس بهتر است هر سری که قصد خرید دارید از شرکت چینی درخواست تخفیف کنید .


4-نماینده ای مطمئن برای تحویل گرفتن در چین داشته باشید.

 

5-شرکت حمل مطمئن در چین داشته باشید که در ایران نمایندگی داشته باشد .

یک شرکت حمل و نقل بین امللی مطمئن در چین داشته باشید


6-صرافی مطمئن برای ارسال حواله یوان و حواله دلار پیدا کنید.

حتما با یک صرافی مجاز دارای مجوز بانک مرکزی برای ارسال حواله ارزی به چین اعم از حواله یوان و حواله دلار به چین بهره ببرید , متاسفانه ریسک حواله به چین زیاد است باید حتما در منبع خود در ایران دقت زیادی کنید , اگر شرکتی و شخصی به شما گفت حواله یوان را 15-20 تومان زیر قیمت بازار بفروش می رساند حتما در آن شک کنید .

 

7-ترخیص کار صادق و مطئنی در بندرعباس یا دیگر بنادر و همچنین فرودگاه ها داشته باشید .

ترخیص کار بسیار مهم است , ترخیص کار ها افرادی هستند که در مواقعی که هزینه ترخیص کالا را با آنها فیکس می کنید همیشه قصد دارند عوارض کمتری به گمرک پرداخت کنند , بسیار مواظب باشید در مورد کارت بازرگانی که ترخیص کار شما استفاده می کند , بسیاری از کارت های بازرگانی در سال منتها به سال 95 توسط اتاق بازرگانی ایران باصل شد , چون استنباط کرده بودند به دلایلی این کارت ها اجاره است , خوب خیلی مشخص است که کارت بازرگانی که هم روی آن خودرو ترخیص می شود و هم روی آن ماشین آلات و هزاران قلم دیگر و به صدها نفر هم وکالت داده می شود قطعا یک کارت بازرگانی یک بار مصرف اجاره است , پس بسیار مواظب باشید .

 

8-محوله های دریایی از چین و هوایی از چین را حتما بیمه باربری کنید .


9-قراردادی معتبر با مجموعه بازرگانی یا کارگو مورد نظر داشته باشید .

حتما قرار داد معتبری با شرکت بازرگانی مورد نظر که کار های شما در چین را انجام می دهد داشته باشید که آن شرکت به شما در صورت بروز مشکل پاسخگو باشد.

 

10-اسناد گمرکی و اسناد مثبته گمرکی را حتما تا 2 سال حداقل در جایی مطمئن نگه داری کنید .

حتما پته و برگ بارکد بارتان را در پیش خود نگه داری کنید و تا حتی موجودی کالاتان تمام شد و کلش را بفروش رسانید حتما برگ بارکد یا برگ سبز آن و پته آن را بایگانی کنید , ممکن است یک روزی تعزیرات از راه برسد و از شما درخوت برگ سبز بارتان را کند .