مشخصات روستا 
منطقه :
شهرستان فومن گیلان
محصول روستا :
محصولات لبنی
جمعیت:
3021
سفر تیم تحقیق شرکت :

شرح مختصری  درباره روستا  :

قلعه رودخان یا دژ رودخان در 20 کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن در استان گیلان واقع شده است . این قلعه دارای مساحتی به اندازه 2.6 هکتار و دیواری به طول 1500 متر است که در آن 65 برج قرار گرفته است . بسیاری از کارشناسان قدمت این قلعه را به دوران ساسانیان و حمله اعراب به ایران نسبت می دهند . همچنین این قلعه در دوره سلجوقیان بازسازی شده است و برای مبارزه های اسماعیلیان مورد استفاده قرار می گرفته است .

این قلعه همه ساله مورد بازدید بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی قرار می گیرد و براي رسيدن به قلعه بعد از عبور از شهر فومن و گذشتن از روستاهاي گشت، كردمحله، سياه كش، شمس تالان، گوران پس، هولس كام، سيدآباد و قلعه رودخان به روستاي حيدرآلات مي رسيم كه از اين روستا تا محل قلعه حدود ۵ كيلومتر فاصله است. تردد با وسیله نقلیه هم تا 1.5 کیلومتری قلعه ممکن است و پس از آن باید پیاده ادامه مسیر را طی کنید و در بین راه هم از طبیعت زیبای منطقه و درختان کهن سال شگفت زده خواهید شد .

بر روی کتیبه سردر ورودی این قلعه که در موزه رشت نگه داری می شود نوشته شده که این قلعه در سال 918 تا 921 برای سلطان حسام الدین بازسازی شده است .حسام الدین اولین قدرت منطقه ای بود که از اطاعت صفویان سرباز زد و قلعه رودخانرا باز سازی کردتا از آنجا به مبارزه بپردازد ولی موفق نشد و نهایتا به دربند گریخته و در آنجا دستگیر و در تبریز اعدام شد .

جاذبه روستا : دروازه قلعه رودخاناب انبار دژ رودگان