مشخصات دانشنامه سلامت
موضوع دانشنامه :
چه ماسکی بزنیم؟

شرح این دانشنامه :

اصل استفاده از ماسک به قدری مورد تاکید است که در شهری مانند تهران برای استفاده نکردن از آن جریمه تعیین شده است. اهمیت استفاده از ماسک، برای شهروندان این سوال را مطرح می کند که آیا هر نوع ماسکی مانع انتشار و ابتلا به این ویروس می شود و بهترین و ایمن‌ترین نوع ماسک کدام است.

نوع ماسک، چندلایه بودن، مدت زمان ایمن بودن ماسک و اینکه در محیط های مختلف به چه نوع ماسکی نیاز است، سوالات خبرنگار ایرنا سمنان از فوق تخصص بیماری‌های ریه است.

فرهاد ملک روز سه شنبه در گفت‌وگو با ایرنا ابراز داشت: ماسک‌های سه لایه  موجود دربازار، یا همان ماسک‌های جراحی، نفوذپذیری کمتری دارند و به منظور جلوگیری از ورود ویروس به مجاری تنفسی استاندارد است و برای عموم مردم استفاده از این ماسک‌ها کفایت می‌کند.

وی افزود: چه افراد بیمار و چه غیربیمار، هنگام حضور در مکان‌های عمومی باید از این ماسک‌ها استفاده کنند؛ زیرا این ماسک‌ها در صورتی که فرد بیمار باشد، مانع از پخش شدن ویروس می‌شود و افراد غیربیمار نیز با استفاده از ماسک مانع از ورود ویروس به مجاری تنفسی خود می‌شوند.

ملک ادامه داد: لازم است هر ۴ یا ۵ ساعت یک بار ماسک‌های جراحی تعویض شوند زیرا رطوبت موجود در تنفس افراد، نفوذپذیری ماسک را افزایش می دهد و ماسک کارایی خود را از دست می‌دهد

ماسک‌ های پارچه ‌ای فقط در کوتاه ‌مدت مفید است

این فوق تخصص بیماری‌های ریه اظهار داشت:  افرادی که به هردلیل توانایی استفاده از ماسک‌های سه لایه جراحی را ندارند، می‌توانند از ماسک پارچه‌ای ضخیم هم استفاده کنند هرچند این ماسک‌ها به اندازه ماسک جراحی کارایی ندارند و فقط می‌توانند هنگام حضور کوتاه مدت در مکان‌های خلوت و کم‌خطر از ابتلا به بیماری جلوگیری کنند.

وی تصریح کرد: مهمترین راه برای ورود ویروس کرونا به بدن، بینی و دهان است. بنابراین لازم است هنگام استفاده از ماسک، بینی،  دهان و چانه حتما پوشانده شود در غیر این صورت استفاده از ماسک بی‌فایده است.

ملک گفت: ضروری است افراد از دست زدن به ماسک پرهیزکنند زیرا با این کار، در صورت آالوده بودن دست، ممکن است آلودگی به ماسک و سپس به مجاری تنفسی منتقل شود.

وی خاطر نشان کرد: نفوذ ویروس از طریق چشم بسیار نادر است اما در صورتی که افراد در مکان‌های پرخطر قرار می‌گیرند استفاده از شیلد و یا عینک برای پوشاندن چشم نیز توصیه می‌شود.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا ظهر دوشنبه ۵۰۴ هزار و ۲۸۱ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۲۷۲ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۲۸ هزار و ۸۱۶ نفر رسیده است.

منبع : https://www.irna.ir/news/84073418