رضا از بدو تولد به سرطان مبتلا بود و این بیماری تا حدی پیشرفت کرد که راهی جز تخلیه دو چشم او در ۷ سالگی وجود نداشت به گزارش خبرگزاری مهر، تحقیقات سازمان بهداشت جهانی نشان میدهد، در هر دقیقه یک کودک در سراسر جهان نابینا میشود. .در این میان کم بینایی یا نابینایی ممکن است یکی از عوارض مراحل درمان بر روی کودکان مبتلا به سرطان باشد.

در موسسه خیریه محک همواره تلاش می شود کودکانی که به دلیل سرطان و یا عوارض درمان دچار نابینایی یا کمبینایی میشوند، با کسب مهارت های لازم و همچنین دریافت مشاوره های روانشناسی مورد نیاز کیفیت زندگی مطلوبی تجربه کرده و بر مشکل بینایی خود غلبه کنند .

پای صحبت های نوجوان با استعدادی نشستیم که به رغم از دست دادن بینایی هر دو چشمش بر اثر سرطان، رؤیاهایش را دنبال میکند.

رضا از بدو تولد به سرطان رتینوبالستوم مبتال بود و این بیماری تا حدی پیشرفت کرد که راهی جز تخلیه دو چشمش در هفت سالگی وجود نداشت. او امروز یک نوجوان ۱۴ ساله است که با انگیزه و تکیه بر استعدادهایش مانند همسن و سالهایش، رؤیاهایش را دنبال میکند.

او موسیقی می نوازد و میخواهد در رشته کامپیوتر ادامه تحصیل دهد.

مادرش میگوید: نابینایی و مسیر سخت و طولانی درمان سرطان، رضا را از رسیدن به خواسته هایش منصرف نکرده است او امروز از فرزندان بهبودیافته محک است، دوران مبارزه با بیماری را از نقطه شروع آن شرح میدهد و میگوید: من از سه ماهگی به سرطان مبتال شدم و پس از یک دوره عود بیماری، در نهایت پدر و مادرم برای جلوگیری از گسترش تومور با تخلیه .چشمهایم موافقت کردند. امروز میفهمم گرفتن این تصمیم برای تمام اعضای خانواده چقدر سخت بود.

مادر رضا حرف های فرزندش را تأیید میکند و گویی در افکاری عمیق فرو میرود، خاطره روزهایی که تصمیم بزرگی برای نجات جان فرزندش گرفته و اکنون همراهی با تصمیم پزشکان را در وجود فرزندش بارور میبیند.

و میگوید: روزهای اولی که متوجه بیماری رضا شدم، خیلی سخت بود. تأمین هزینه های درمان در همان روزهای ابتدایی نیز برایمان سخت بود اما پزشک معالج رضا در بیمارستان علی اصغر تهران ما را با محک آشنا کرد و با کمک محک و تیم درمان در این بیمارستان توانستیم روزهای سالمتی رضا را ببینیم. پس از بهبودی فرزندم همچنان هم تحت حمایت این مؤسسه هستیم. حتی که رفت و آمدمان به محک کم شده، باز هم روانشناسان در مواقع نیاز با ما صحبت میکنند امروز و در زمان شیوع ویروس کرونا .و مددکاران هم پیگیر انجام آزمایشهای دوره ای و پرداخت هزینه های آن به صورت غیرحضوری هستند.

توجه به استعداد و توانایی کودکان مبتلا به سرطان یکی از اقدامات واحد روانشناسی محک در روزهای درمان فرزندانمان است. استعداد رضا در زمینه ساخت لگو اولین بار زیر سقف محک و از دل اتاقهای بازی شکل گرفت. متخصصان واحد خدمات حمایتی .محک برای رشد و شکوفایی این استعداد مشوق رضا بودند و همراهیشان کردم

فرزند بهبودیافته محک میگوید: پس از انجام عمل جراحی تخلیه چشم، کم کم عاشق ساختن لگو شدم. در محک هم داوطلبان که در اتاق بازی کنار بچه ها بودند در این زمینه به من آموزش دادند. کم کم یاد گرفتم هر تصویری را که در ذهنم دارم با لگو بسازم. خیلی تشویق میشدم و همه از اینکه بدون بینایی چنین سازه هایی با جزئیات درست میکنم تعجب میکردند. مثال شهربازی با چرخ و فلک و تاب متحرک ساختم. یا از روی لمس چرخ خیاطی مادرم، نمونه کوچکی از آن درست کردم. همین موضوع باعث شد پس از .بهبودی سراغ حرفه ی ماکت سازی بروم. ماکت های مختلفی طراحی کردم و آنها را در چندین نمایشگاه به نمایش گذاشتم.

رضا که خود روزهای سخت را با همراهی انسانهای مهربانی سپری کرده است تا با شرایط جدیدش کنار بیاید، میگوید: دوست دارم به عنوان داوطلب در محک به کودکان مبتلا به سرطان کمک کنم تا با مهارتهایی مثل ماکت سازی را یاد بگیرند و بتوانند مثل من، .مسیر سخت درمان را با امید و انگیزه بیشتری پشت سر بگذارند.

این روزها نزدیک به ۲۰ هزار کودک مبتلا به سرطان در حال درمان، تحت حمایت محک هستند. کودکانی که مبارزه با سرطان مهمترین دغدغه خود و خانواده هایشان است. آنها در این مسیر ممکن است با سختی های بسیاری مواجه شوند، عوارض زود رس و دیررس درمان یکی از همین سختیها است. از این رو با هدف کاهش این عوارض، ارائه خدمات حمایتی و درمانی به کودکان مبتال به سرطان، در چارچوب استانداردهای ملی و بین المللی با بهره مندی از جدیدترین و کار آمدترین روشها و آخرین دستاورد های علم پزشکی، که از طریق گسترش همکاری با مؤسسات تحقیقاتی و درمانی ملی و بین المللی فعال در زمینه سرطان و دستیابی به مؤثرترین روشهای درمان سرطان برای تحقق آن در هر شرایطی تلاش میشود. تمامی حمایت های محک از کودکان مبتلا به سرطان و محقق شدن تمام و کمال مأموریت محک تنها با اتکا به مشارکت اعضای خانواده بزرگ محک ممکن شده و تداوم خواهد یافت .

منبع : https://www.mehrnews.com/news/5053073