ادوارد بن مدیر ارشد مارکت ایکانامیکس در شرکت خدمات مالی و بانکداری ان بی دی امارات، عقیده دارد:« بازار نفت با ثبت کمترین تغییرات در قیمت نفت برای سومین هفته پیاپی، به تدریج ثبات خود را به دست می‌آورد. قیمت نفت خام برنت 20 سنت طی هفته گذشته افزایش یافته و به 43.34 دلار در هر بشکه رسیده است. نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 75 سنت افزایش، 41.34 دلار در هر بشکه معامله می‌شود».

وی گفت:« بازارهای نفت باید بررسی کنند در شرایطی که تنظیم عرضه نفت از سوی ائتلاف اوپک پلاس و سایر تولیدکنندگان تاثیر خود را در بازار گذاشته است، آیا تقاضا تحت تاثیر موج دوم همه‌گیری ویروس کرونا در بسیاری از کشورها قرار می گیرد؟».

ریستاد انرژی در آخرین دورنمای خود از تقاضای نفت اعلام کرد با فرا رسیدن موج دوم همه‌گیری ویروس کرونا، رشد تقاضا حداقل تا ماه اکتبر ثابت می ماند.

 در بهترین شرایط، افزایش موارد ابتلا به کرونا در کشورهای مصرف‌کننده نفت در قاره آمریکا و آسیا مثل آمریکا، برزیل و هند، افزایش فعالیت های اقتصادی در اروپا و سایر مناطق را تحت تاثیر قرار داده و رشد تقاضای نفت را موقتاً متوقف می کند.

« تقاضا برای نفت در ماه نوامبر احتمالاً به 93 میلیون بشکه در روز می رسد و و در دسامبر تا 94.7 میلیون بشکه در روز افزایش می یابد. این رقم هنوز هم فاصله زیادی تا سطح تقاضا قبل از بحران کرونا دارد».

 حتی در صورت وخامت موج دوم همه‌گیری ویروس کرونا، سقوط تقاضا مانند آنچه در آوریل اتفاق افتاد نخواهد بود. دنیا حالا آمادگی بیشتری برای اعمال تعطیلی های هوشمندانه تر و هدفمند تر و کنترل این همه گیری دارد.

منبع : خبر گزاری تسنیم