کمیجانی در خصوص سقف‌ های تسهیلات اعطایی به متقاضیان عنوان کرد: براساس تصمیمات «ستاد ملی مقابله با کرونا» مقرر شد تسهیلات یادشده در سقف‌ های 500 میلیون ریال در شهر تهران، 300 میلیون ریال در سایر کلان‌ شهرها (شهرهای بالای یک‌ میلیون نفر جمعیت شامل مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم، اهواز و کرمانشاه) و 150 میلیون ریال در سایر شهرها با نرخ سود 13 درصد و بازپرداخت یک‌ ساله (به‌ نحوی که مستأجر در دوره قرارداد صرفاً سود تسهیلات را پرداخت کند و اصل تسهیلات در سررسید تسویه شود) یا در صورت درخواست متقاضی با نرخ سود 12 درصد و بازپرداخت 36ماهه (به‌ نحوی که مستأجر در هر قسط اصل و سود تسهیلات را پرداخت کند)، با هدف کمک به تأمین افزایش تحقق‌ یافته در ودیعه اجاره‌ های مسکن اقشار کم‌ درآمد و آسیب‌ پذیر در سال جاری اعطا شود.

قائم‌مقام این بانک درخصوص نحوه ثبت‌نام و سازوکار پالایش و معرفی متقاضیان به‌منظور دریافت تسهیلات کمک‌ودیعه مسکن به بانک عامل، گفت: به‌منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی و جلوگیری از گسترش ویروس کرونا و رفاه حال متقاضیانی که قصد دریافت کمک‌هزینه ودیعه مسکن را دارند ثبت‌نام متقاضیان با استفاده از سامانه پیامکی وزارت راه‌وشهرسازی انجام گرفت. متقاضیان واجد شرایط از ساعت 10 صبح روز شنبه 4 مرداد ماه با ارسال کد ملی سرپرست خانوار به سرشماره پیامکی 300073640 از طریق تلفن همراه شخصی خود تا ساعت 24 روز پنجشنبه 9 مردادماه نسبت به ثبت‌نام اولیه اقدام کرده‌اند.

وی در ادامه افزود: پس از بررسی اولیه و ارسال پیامک به متقاضی در زمان‌بندی اعلام‌شده از سوی وزارت راه‌و‌شهرسازی، متقاضیان واجد شرایط دریافت تسهیلات بانکی از سوی این وزارت می‌باید در سامانه وزارت راه و شهرسازی به‌آدرس tem.mrud.ir ثبت‌نام کنند، آن‌گاه مشخصات متقاضیان واجد شرایط از سوی وزارتخانه یادشده به بانک مرکزی و بانک‌ها منعکس و متعاقب آن دستورالعمل اجرایی به بانکهای عامل ابلاغ می‌شود.
مقام مسئول بانک مرکزی درباره نرخ سود تسهیلات و نحوه بازپرداخت آن گفت: نرخ سود تسهیلات 13 درصد است و با سررسید یک‌ساله پرداخت می‌شود. در دوره قرارداد صرفاً سود تسهیلات توسط مستأجر پرداخت و اصل تسهیلات در سررسید (پایان سال) تسویه می‌شود. در صورت درخواست متقاضی، پرداخت تسهیلات یادشده به‌صورت 36ماهه، به‌نحوی که متقاضی در هر قسط بخشی از اصل و سود تسهیلات را پرداخت کند نیز امکان‌پذیر است (نرخ سود این تسهیلات 12 درصد است).

کمیجانی در پاسخ به این سؤال که اعطای تسهیلات کمک‌ودیعه مسکن در قالب کدام‌یک از عقود اسلامی امکان‌پذیر است، گفت: از آنجا که تسهیلات یادشده غالباً به مستأجرانی که از اقشار نیازمند و دهک‌ های پایین اقتصادی بوده و در نتیجه شیوع ویروس کرونا و افزایش سطح عمومی قیمت‌ ها به‌ دلیل تحریم‌ های ظالمانه اخیر آسیب دیده‌ اند، پرداخت خواهد شد، بانک مرکزی با این دیدگاه که این اقشار برای تأمین هزینه مسکن خود ناگزیر به حذف برخی از نیازهای زندگی خود شده‌ اند، به‌ دنبال راهکاری در خصوص پرداخت این تسهیلات بود تا به‌ لحاظ شرعی و قانونی امکان جبران هزینه‌ های پرداختی از سوی این اقشار بابت تأمین مسکن خود فراهم شود.

منبع : خبر گزاری تسنیم