تولید کنندگان ماسک می گویند در روزهای نخست شیوع کرونا واحدهای زیادی به تولید ماسک اقدام کردند که امروز همین حجم بالا باعث شده تا  توزیع پارچه ها در سطح واحدهای تولیدی اولویت بندی شود. در نهایت ما محصول را به صورت حواله هایی از سوی وزارت صنعت باتوجه به پارچه های دریافت شده ارائه می دهیم. 

تولیدکنندگان می گویند محصول ما با قیمت نهایی 1300 تومان از درب واحد تولیدی خارج می شود اما رانت بازار و دلالی ها باعث شده تا در نهایت محصول با قیمت بالا در اختیار مصرف کننده قرار گیرد.البته در این میان نقش شرکت های پخش ها موثر است چراکه خریدهای  مدت دار آنها از واحدهای تولیدی باعث شده تا آنها برای گردش فعالیت خود اقدام به فروش ماسک خارج از چارچوب های تعیین شده کنند.

*معاون وزیر صنعت: داروخانه ها گران فروشی می کنند

در همین ارتباط تابش در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در رابطه با نظارت وزارت صنعت بر توزیع ماسک در سطح کشور که این روزها با اختلال روبرو شده و حتی مصرف کننده ملزم به  خرید چندین برابری قیمت ماسک است، گفته است: متاسفانه در سطح داروخانه ها که مرکز اصلی توزیع ماسک محسوب می شوند گران فروشی های زیادی گزارش شده است. برای رفع این موضوع ما با وزارت بهداشت نامه نگاری هایی را انجام داده ایم تا بازرسین وزارت صنعت با رصدعملکرد داروخانه ها مانع گران فروشی ماسک شوند.

وی افزود: وزارت بهداشت معتقد است خود نظارت لازم را انجام می دهد اما هنوز مدیریتی در قیمت ماسک فروخته شده در داروخانه ها اعمال نشده و همین موضوع مردم را با مشکلات متعددی روبرو ساخته است.

تابش با تاکید بر اینکه اختلال در خرید ماسک از واحدهای تولیدی و عدم پرداخت به موقع منابع انها عاملی شده تا صدور حواله ها مختل و حتی تولیدکننده برای تامین هزینه های خود اقدام به فروش ماسک خارج از شبکه کند، اظهار داشت: این موضوع باید مدیریت شود تا توزیع ماسک به نحومناسبی انجام و از ان طرف رضایت تولیدکننده نیز برای چرخه فعالیت او بوجود اید.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم که پرسید چرا قیمت ماسک در واحدهای تولیدی 1300 تومان اما در داروخانه ها دو هزار و 300 تا 2400 تومان به فروش رسد، گفت: بله باید قیمت در بحث داروخانه ها رصد شده و مانع گران فروشی آنها شد و وزارت بهداشت خود متولی این موضوع بوده و باید پاسخ دهد.

*90 درصد ماسک‌‌های توزیعی در بازار کارایی لازم را ندارد

در واکنش به این صحبت ها فاطمی نایب رئیس انجمن داروسازان ایران در گفت‌‌وگو با تسنیم؛ در خصوص معضل قیمت بالای ماسک در داروخانه‌‌ها اظهار داشت: وزارت بهداشت وظیفه نظارت بر کیفیت ماسک را دارد و لجستیک، تأمین و تولید بر عهده وزارت صنعت است؛ ماسک‌‌هایی که در ایران تولید می‌‌شوند دو دسته‌‌اند؛ یک دسته ماسک‌‌های صنعتی که تمام لایه‌‌هایی که برای ماسک استفاده می‌‌شود باکیفیت، کاملاً استریل و پرس شده هستند و فقط به بیمارستان‌‌ها و مراکز درمانی داده می‌‌شوند زیرا کادر درمان آسیب‌‌پذیری بسیار زیادی نسبت به ویروس کرونا دارند.

وی افزود: از زمان شیوع کرونا در کشور بسیاری از کارگاه‌‌ها برای تولید ماسک شروع به کار کردند؛ اگرچه برخی از این کارگاه‌‌ها ماسک باکیفیتی تولید می‌‌کنند اما متأسفانه برخی کارگاه‌‌ها نیز ماسک‌‌هایی تولید می‌‌کنند که ظاهر آن شبیه به ماسک‌‌های مراکز درمانی است اما وقتی لایه‌‌ها را بررسی می‌‌کنیم می‌‌بینیم که لایه ملت‌‌بلون که لایه محافظ است یا وجود ندارد یا مقدار کمی دارد و شاید بتوان گفت 90 درصد ماسک‌‌هایی که در سطح جامعه به جز بیمارستان‌‌ها و مراکز درمانی وجود دارد، کارایی لازم را ندارد.

فاطمی اضافه کرد: در حال حاضر مسئولین اظهار می‌‌کنند که ماسک را فقط با قیمت مصوب و از داروخانه‌‌ها تهیه کنید در حالی که ماسک با قیمت مصوب به دست داروخانه‌‌ها نرسیده است!

وی در پاسخ به این سوال که علت عدم دسترسی داروخانه‌‌ها به ماسک با قیمت مصوب چیست، تصریح کرد: کارگاه‌‌های تولیدکننده ماسک می‌‌گویند فروش ماسک با قیمت مصوب به شرکت‌‌های پخش مجاز برای آن‌‌ها مقرون به صرفه نیست و به همین دلیل این تولیدکنندگان ماسک را به بازار وارد می‌‌کنند و حتی به دستفروش‌‌ها نیز با قیمت 2400 یا قیمت بالاتر می‌‌فروشند؛ در حالی‌‌که نرخ مصوب برای فروش این ماسک‌‌ها به داروخانه‌‌ها 1430 تومان است.

فاطمی ادامه داد: وقتی پای صحبت این تولیدکنندگان نشستیم می‌‌گویند ورق فلزی ماسک و کش و پارچه آن افزایش قیمت داشته‌‌اند؛ از آنجا که هیچ نظارتی بر این کارگاه‌‌ها وجود ندارد نیز آن‌‌ها ماسک را به قیمت دلخواه به مردم می‌‌فروشند و این امر باعث شده بالای 90 درصد داروخانه‌‌ها ماسک با قیمت مصوب دریافت نکنند.

*مقصر اصلی گرانی ماسک وزارت صنعت است یا وزارت بهداشت؟

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران گفت: تقاضایی که داریم این است که یک هیئت بی‌‌طرف مانند قوه قضائیه، سازمان بازرسی و ... عملکرد وزارت‌‌های بهداشت و صنعت را بررسی کنند و ببینند که در خصوص ماسک‌‌ها حق با چه کسی است. اطلاعات شرکت‌‌های پخش نیز موجود است و خواهش ما این است که این امر بررسی شود که شرکت‌‌های پخش چه‌‌قدر ماسک با قیمت مصوب دریافت و آن‌‌ها را توزیع کردند.

وی با انتقاد نسبت به توزیع ماسک‌‌ها در فروشگاه‌‌ها هشدار داد: ممکن است بسیاری از این ماسک‌‌ها در کارگاه‌‌های خانگی تولید شوند و احتمال آلودگی آن‌‌ها وجود دارد. محل فروش ملزومات پزشکی در داروخانه‌‌هاست که پروانه کسب و مسئول فنی دارند و از شرکت‌‌های پخش مجاز ماسک‌‌ها را خریداری می‌‌کنند و این جای شرمساری دارد که عمده خرید ماسک توسط مردم در فروشگاه‌‌ها و نه داروخانه‌‌ها صورت می‌‌پذیرد.

وی در واکنش به اطلاعیه وزارت صمت مبنی بر دپوی 18 میلیون ماسک متذکر شد: بنده وقتی مصاحبه‌‌های مسئولین وزارت صمت را پیگیری می‌‌کردم دیدم که در اردیبهشت‌‌ماه نیز به همین 18 میلیون ماسک دپوشده اشاره کرده‌‌اند و این خیلی عجیب است که در پنجمین ماه از سال نیز چنین مطلبی را عنوان می‌‌کنند. چرا این ماسک‌‌ها آزاد نمی‌‌شود و در اختیار مردم برای فروش قرار نمی‌‌گیرد؟

 به گزارش تسنیم، در حال حاضر این سوال مطرح است که زمان دقیق توزیع این ماسک های دپو شده چه تاریخی است و چگونه در سطح بازار توزیع خواهد شد. علاوه بر این  اگر مسئولیت توزیع ماسک برعهده وزارت صمت است، چرا هیئت امنای ارزی باید اقدام به خرید این ماسک‌ها بکند؟ ضمانت نظارت بر سلامت و بهداشت ماسک‌های توزیع شده در اماکنی غیراز داروخانه‌ها (مانند سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌ها) چیست؟ چرا تاکنون برخوردی جدی با گران فروشی ماسک در بازار نشده این خلع نظارتی عاملی شده تا فضای رانت و دلالی ماسک در بازار رونق بسیاری داشته باشد.

منبع : خبر گزاری تسنیم