اما این تنها بخش کوچکی از حمایتهایی است که این صنعت برای سرپا ماندن نیاز دارد. حدود 80 هزار نقر به صورت مستقیم در این حوزه شغلی مشغول به کار هستند که شرایط فعلی می‌تواند به بیکاری بخش عمده‌ای از این فعالان منجر شود.

این تنها آمار رسمی و شاغلان مستقیم این حوزه شغلی است و شاغلان غیر مستقیم این حوزه بسیار بیشتر از این عدد هستند. با علم به این مشکلات اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور هفته گذشته با حضور در وزارت میراث فرهنگی به بررسی مشکلات فعالان این حوزه در بحران کرونا پرداخت اما مهمترین ماحصل عملی این جلسه تنها استمهال یا بخشودگی کامل اجاره بهای اماکن واگذارشده به بخش خصوصی در طول دوره تعطیلی شیوع کرونا بود و بیشتر مباحث بر شعارهای مدیریتی متمرکز شد.

ماحصل عملی این جلسه تنها استمهال یا بخشودگی کامل اجاره بهای اماکن واگذارشده به بخش خصوصی در طول دوره تعطیلی شیوع کرونا بود و بیشتر مباحث بر شعارهای مدیریتی متمرکز شد 

اسحاق جهانگیری در این جلسه خبر داد که دولت 750 هزار میلیارد ریال تسهیلات با نرخ سود 12 درصد برای بنگاه‌های آسیب‌دیده به‌شرط حفظ نیروی کار در نظر گرفته و 250 هزار میلیارد ریال دیگر از منابع دولتی برای کمک به اقشار آسیب‌پذیر تخصیص داده است در حالیکه سهم گردشگری از این اعداد مشخص نشد.

پیشنهادی که علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای بقای صنعت گردشگری داده است تخفیف رقم 38 هزار میلیارد ریال برای جبران خسارت‌های ناشی از ویروس کرونا به شاغلان حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بود که 30 درصد آن به صورت بلاعوض و 70 درصد آن به صورت تسهیلات پرداخت شود.

وی پیشنهاد کرده بود این رقم با نظارت مستقیم دستگاه‌های متولی و نظارتی در اختیار وزارت میراث فرهنگی قرار گیرد. اما فراموش نکنیم که این ارقام تنها برای بقای این صنعت است و به فعالان شناخته شده تخصیص پیدا خواهد کرد.

نرخ 12 درصدی تسهیلات اعطایی هم برای فعالان این عرصه بسیار بالاست

لازم به ذکر است نرخ 12 درصدی تسهیلات اعطایی هم برای فعالان این عرصه بسیار بالاست و امکان بازپرداخت را برای آنها دشوار می‌کند.

حال با مشکلات و دردسرهایی که فعالان گردشگری بعد از شیوع ویروس کرونا پیدا کردند، سوال اینجاست که آیا این فعالان گردشگری توان پاسخگویی به نیاز مردم بعد از بحران کرونا را خواهند داشت؟!

برآوردها نشان می‌دهد بعد از کرونا حجم زیادی از مردم به سمت گردشگری حرکت کرده و نیازمند ارائه خدمات در این حوزه هستند؛ حال صنعتی که در این بحران دچار آسیب شده و بخش زیادی از نیروهای خود را از دست داده است چگونه می‌تواند به این نیازها پاسخ دهد؟!

دولت معتقد است بسته‌های حمایتی به فعالان این عرصه داده است. این بسته شامل مهلت سه ماهه مالیات اعم از مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده، تعویق سه ماهه بازپرداخت اقساط تسهیلات بانکی، امهال پرداخت 23 درصد حق بیمه کارفرمایی کارکنان شاغل در واحدهای گردشگری، تعویق پرداخت قبوض حامل‌های انرژی شامل آب، برق و گاز به مدت سه ماه و پس از آن به صورت اقساطی، امکان استفاده از اوراق سرمایه در گردش طرح گام و امکان استفاده از تسهیلات بانکی با نرخ 12 درصد می‌شود.

آژانس‌های گردشگری  هنوز نتوانسته‌اند هزینه‌های کنسلی خود را از آژانسها و ایرلاینها دریافت کنند

همانطور که بیان شد این حمایتها تنها فرصت دادن به این فعالان است آن هم بیشتر به مدت 3 ماه حال وقتی درآمدی حاصل نشود پس از پایان مهلت چگونه امکان پرداخت وجود خواهد داشت؟!

این مهلت دادنها کمکی به فعالان گردشگری نخواهد کرد. از طرف دیگر آژانس‌های گردشگری بعد از بازپرداخت به مردم هنوز نتوانسته‌اند هزینه‌های کنسلی خود را از آژانسها و ایرلاینها دریافت کنند.

با این شرایط نمی‌توان وضعیت گردشگری را در پسا کرونا مورد بررسی دقیق قرار داد، اما آنچه مسلم است چند سال زمان و حمایت لازم است تا این صنعت به جایگاهی که پیش از شیوع ویروس کرونا داشت بازگردد.

آنهم در شرایطی که گردشگری به عنوان یکی از اصلی‌ترین بخشهای درآمدزای جهان تلقی می‌شود و در برخی کشورها به عنوان اصلی‌ترین منبع درآمدی آن کشور شناخته شده است.

منبع : خبر گزاری تسنیم