وزیر صنعت گفت: در تولید فولاد در شش سال اخیر به رتبه دهم دنیا رسیده ایم و کشورهایی مثل فرانسه و ایتالیا را پشت سر گذاشته ایم.
وی افزود: در حوزه تولید مس رتبه ۱۵ را در دنیا داریم که هدف گذاری شده در سال ۱۴۰۰ به رتبه ۱۲ برسیم و در سال ۹۸ رکوردی در تولید این فلز در کشور ثبت شد.
رحمانی با بیان اینکه در تولید آلومینیوم رتبه ۱۸ دنیا را داریم گفت: با راه اندازی این کارخانه و راه اندازی کارخانه جاجرم که چند ماه پیش افتتاح شد، به رتبه ۱۴ دنیا می رسیم.
وی ادامه داد: در سال ۹۸ در فولاد خام ۲۳ و نیم میلیون تن تولید داشتیم که بیش از ۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد و از میانگین رشد جهانی بیشتر بود ضمن اینکه در حوزه محصولات فولادی نیز حدود ۹ درصد افزایش داشتیم.
وزیر صنعت گفت: در حوزه تولید کاتد مس نیز رشد ۱۰۰ درصدی را تجربه کردیم و در سال گذشته ۶۱ میلیون تن تولید سیمان داشتیم که بیش از ۱۱ درصد رشد نشان می دهد.
رحمانی اضافه کرد: در کاشی و سرامیک ۳۹۹ میلیون متر مربع تولید با رشد چهار و نیم درصدی داشتیم ضمن اینکه تولید شیشه نیز بیش از یک میلیون تن بوده است.
وزیر صنعت با اشاره به اهمیت منطقه صنعتی لامرد گفت: بنا بر این است که این منطقه به نوعی عسلویه معدنی برای کشور تبدیل شود.
وی گفت: این مجموعه یک مجموعه کامل ساخت آلومینیوم است و با بهره برداری کامل آن، ۴۰ میلیون تن ظرفیت جابجایی محصولات معدنی کشور افزایش خواهد یافت.
رحمانی با بیان اینکه اهداف صادراتی و اشتغال زایی و توسعه منطقه را از افتتاح طرح دنبال می کنیم افزود: شرکت سرمایه گذاری غدیر و سازمان توسعه ایمیدرو در بهره‌برداری از این طرح، نقش عمده‌ای داشته اند.
وی گفت: از نظر زیست محیطی نیز این طرح امکان تشخیص و جلوگیری از آلایندگی را دارد و همه آب های پسماند ناشی از تولید بازیافت می شود.
وزیر صنعت افزود: در حوزه آلومینیوم تاکنون ۷۰ درصد آلومینا، وارداتی بوده است و در حال حاضر برنامه ریزی ویژه‌ای روی اکتشاف ذخایر بوکسیت شده است و 150 میلیون یورو برای طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت سرمایه‌گذاری خواهد شد. رحمانی ادامه داد: این طرح در سال ۸۴ آغاز و تا سال ۹۳ نیمه راکد و تعطیل بود و در سال ۹۳ با گشایش ال سی آغاز عملیات اجرایی آن در سال ۹۴ صورت گرفت و در زمانبندی مشخص به نتیجه رسید.