رحمانی گفت: با تحلیل انجام شده روی نوع کالا‌های صادراتی کشور در سال ۹۸، در سال ۹۹ و با اولویت جهش تولید، توسعه صادرات محصولات دانش بنیان و کالا‌های دارای ارزش افزوده بالاتر مورد توجه ویژه قرار خواهد گرفت.
وی ادامه داد: از ابتدای امسال با وجود محدودیت‌های طرح فاصله گذاری اجتماعی، با دستور صریح رئیس جمهور، بخش تولید به خصوص در زمینه کالا‌های ضروری و اقلام بهداشتی با همتی مضاعف و روحیه‌ای جهادی در حال فعالیت است و این رویکرد فرصت خوبی را فراهم کرده تا در صورت توقف شیوع کرونا در کشور، بتوانیم این تهدید بزرگ جهانی را به فرصتی مغتنم برای جهش تولید و ایجاد بازار‌های جدید صادراتی تبدیل کنیم.
رحمانی اضافه کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت با درک شرایط موجود، با تمام توان با وزارت بهداشت و درمان همکاری می‌کند تا بتوانیم به سرعت و با تحقق برنامه‌های ستاد مقابله با کرونا بر این بیماری فائق آییم و فضای مناسب برای فعالیت مجدد و پرقدرت همه کسب و کار‌ها را فراهم کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: نتایج اقدامات در سال "رونق تولید" نشان می‌دهد که کشور از ظرفیت‌های فوق العاده‌ای برای توسعه برخوردار است و باید همه ظرفیت‌های بالقوه موجود را با همکاری و همراهی یکدیگر بالفعل کنیم.
رحمانی با اشاره به آمار منتشره از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی مبنی بر رشد ۷ درصدی تولیدات صنعتی کشور در ۳ ماهه سوم سال ۹۸، گفت: رکورد زدنی صادرات غیر نفتی و افزایش حجم تجارت کشور به ۸۵ میلیارد دلار، افزایشی بودن بیش از دو سوم تولیدات منتخب کالایی در سال گذشته و افزایش چند برابری تولیدات اقلام بهداشتی فقط در طول یک ماه نشان دهنده ظرفیت‌های بی نظیر کشور در حوزه تولید و تجارت و امکان تحقق حداکثری اهداف جهش تولید است.
وی اضافه کرد: نکته اساسی و مهم در روند واردات کشور در سال ۹۸، مبنا بودن واردات کالا‌های اساسی، کالا‌های واسطه ای، ماشین آلات و تجهیزات صنعتی بوده است که حجم اصلی واردات را شامل شده است از این رو ورود کالا‌های مصرفی کاهش محسوسی داشته و عموم نیاز‌های کشور از محل تولیدات داخلی تامین شده است.
وزیر صمت در خصوص ضرورت توجه به بازار ۸۰ میلیونی در داخل کشور، گفت: این مهم، تامین حداکثری نیاز‌های مصرفی کشور از محل تولیدات داخلی را نشانه گیری کرده و در صورت توجه کافی می‌تواند حتی به کاهش واردات غیر قانونی و قاچاق کالا نیز منجر شود؛ البته این موضوع مستلزم فعال سازی همه ظرفیت‌های تولیدی و احیای جایگاه برند‌های داخلی است.
رحمانی افزود: پیشرفت‌های به دست آمده در بخش تولید کشور در سال ۹۸ و احیای تعداد ریادی از واحد‌های صنعتی غیر فعال و راکد در شرایط سخت و پیچیده تحریم‌ها حاصل شده است از این رو با همراهی همه بخش‌های عامل در حوزه صنعت و باور به توان بخش خصوصی، می‌توانیم بسیاری از تهدیدات را به فرصت‌هایی بزرگ و ماندگار تبدیل کنیم.
وی ادامه داد: از ابتدای امسال و همزمان با نامگذاری سال از سوی مقام معظم رهبری با عنوان "جهش تولید"، آسیب شناسی برنامه‌های وزارتخانه در سال "رونق تولید" در دستور کار قرار گرفته و سعی داریم با بهره گیری از دیدگاه‌های صاحبنظران حوزه تولید و اقتصاد و لحاظ همه دغدغه‌های فعالان بخش خصوصی، برنامه‌های عملیاتی برای "جهش تولید" را تدوین و اجرایی کنیم.

منبع : خبر گزاری صدا و سیما