با یک هنرمند در شهر رینه آشنا شدیم که هنر چوبش حرف نداشت، در ادامه در روستای آسور با خانم های روستایی پر تلاش هم صحبت شدیم که محصولات خودشون رو بفروش مستقیم به مصرف کننده داشتند.
روستا آسور به خاطر وجود دو مکان برجسته آن در منطقه دو بلوک گرفته شده است، یکی وجود دو امامزاده و دیگری وجود «درختان سور» در این روستا، نام «آقا سور» بر آن ذکر می کردند که در طول زمان به «آسور» تغییر پیدا کرد.

آسور، روستایی از توابع بخش ارجمند شهرستان فیروز کوه در استان تهران می باشد. مردم روستای آسور به زبان مازندرانی صحبت می کنند. با استناد به بعضی آثار مکشوف و نقل بزرگان روستا، که در طول تاریخ سینه به سینه انتقال داده شده است و همچنین با استناد به وضعیت طبیعی و جغرافیایی این منطقه، این روستا در قبل از اسلام هم وجود داشت و مکان اول آن در روبروی روستای فعلی و در دامنه رشته کوه قره داغ در منطقه « لارک- لزر » بود، که در حال حاضر قلعۀ مخروبه و استخر آن موجود است.  این روستا سپس به منطقه ای به نام سلیم خان که در دامنه کوه و در منطقه ای به نام «پی یمو» قرار دارد تغییر کرده، و بعد از آن به مکانی به نام «تلی جار» جابجا شده است، که کشاورزان این منطقه با شخم زدن زمینهای این منطقه صندوقچه، چراغ، کوزه ها و ابزارهای متعددی یافتند. سپس این روستا به «اَجار» نقل مکان نموده و از آنجا به روستای فعلی آسور جابجا گردید. در منطقۀ «اَجار» گورهای قدیمی کشف شد و یا موجود است که به نام «گبرنشین» معروف است. نام این روستا به خاطر وجود دو مکان برجسته آن در منطقه دو بلوک گرفته شده است، یکی وجود دو امامزاده و دیگری وجود «درختان سور» در این روستا، نام «آقا سور» بر آن ذکر می کردند که در طول زمان به «آسور» تغییر پیدا کرد.

در این روستا با مریم خانوم زحمت کش و‌خوش قلب که بسیار مهمان نواز بودند و همچنین در کسب و‌کارشون بسیار فعال بودند آشنا و هم صحبت شدیم و واقعا میشد گفت فروش رو ذاتی بلد بودند.

زنان روستایی در ایران علاوه بر مشارکت در بخش کشاورزی و صنایع روستایی ، در بخش خدمات روستایی نیز از گذشته نقش فعال و چشمگیری داشته اند. تقسیم کار همیشه طوری انجام شده که بیشترین وظایف خدماتی بر دوش زنان بوده است. ارزش کار زنان در روستاها نه تنها از کار خدماتی مردان کمتر نیست، بلکه در بسیاری از موارد بیشتر است.زیرا انجام کار کشاورزی و دامپروری وابسته به آماده شدن شرایط زندگی به دست زنان روستایی است. کار زنان روستایی سخت تر از کارهای خدمات زن شهری است. در کارهای خدماتی زن شهری(چه در خانه و چه در خارج خانه) در مقایسه با زنان روستایی از وسایلی استفاده می کنند که زحمت کار آنها را کمتر می کند.

در این سفر روستاییان برای اجرای کلاسها استقبال خوبی داشتند بزودی با تیم خوبم برمیگردم و خبرهای خوشی داریم.

حکایت همچنان باقی است ...