من به دعوت یکی از دوستانم در این نشست فرصت حضور را داشتم . در این مقاله میخوام خلاصه ای از سوالات و پاسخ هایی که مطرح گردید را گزارش کنم.

این برنامه در دو بخش پانل های پرسش و پاسخ میان نمایندگان و رایزنان عمانی و قطری و ایرانی  و بخش مذاکرات B2B فی ما بین شرکت های ایرانی، قطری و عمانی که از قبل برنامه انها ست شده بود برگزار شد.

من در پانل پرسش و پاسخ حضور داشتم و خلاصه ای از اطلاعاتی که مطرح شد به شرح زیر می باشد :

سوالاتی که در زمینه تجارت خارجی در پانل پرسش و پاسخ در ایران و قطر مطرح گردید از جمله موارد زیر بود :

در ابتدا توضیح داده شد، در قطر فرصت های تجاری زیادی برای ایرانیان و مجصولات ایرانی وجود دارد و همچنین ایرانیان می توانند تا ۶ ماه با رواید گردشگری در قطر اقامت داشته باشند که فرصت مناسبی ویژه ایرانی ها وجود دارد که استفاده نمی کنند .

 

در سوالی که مطرح شد برای صادرات مصالح ساختمانی  بیشتر روی چه کالاهایی برای قطر برنامه ریزی گردد پاسخ داده شد باتوجه به فرصت جام جهانی در حال حاضر دولت قطر رقمی معادل ۲۰۰ میلیارد ریال را برای پروژه های ساخت و ساز و تجهیزات بیمارستان و هتل برنامه ریزی کرده و فرصت تجاری خوبی در تمامی کالا ها و مصالح ساختمانی وجود دارد.

 

سوالاتی  در زمینه صادرات فرش مطرح گردید و عنوان شد  فرش ماشینی و صنعتی در حال حاضر در قطر هم بازار خوبی وجود دارد تا جایی که فرش دستی را کنار زده است.

در بحث دارویی عنوان گردید بازار کوچکی در قطر وجود  دارد و ریسک فعالیت بالا می باشد.

همچنین در زمینه دارو های گیاهی فرصت صادرات در قطر وجود دارد  اما  بازار بسیار کوچکی دارد که توصیه نمیشود ، برای سطح دارو اگر دارو طبی باشد نیاز به کانال های خاص خودش وجود دارد.

 

ذکر شد قطر باتوجه به جمعیتی که دارد ، برای کالاهای مصرفی بازارها کوچک است  اما در مورد مصالح ساختمانی فرصت بسیار خوبی هست ، به ویژه به دلیل میزبانی قطر در جام جهانی ساخت و ساز با رشد بیشتری در حال انجام است.

در قطر در مورد واردات آبزیان سوال گردید و پاسخ داده شد در حال حاضر  واردات سیرین و سیباز ( امیدوارم تلفظ درستی را متوجه شده باشم ) در قطر وجود دارد فرصت برای واردات این نوع ابزیان  همچنان وجود دارد .

همچنین در زمینه پروش ماهی در حال حاضر  مناقصه هایی برای میگو و ماهی در حال برگزاری  می باشد که از این بابت هم فرصت خوبی برای همکاری ها وجود دارد.

در مورد بازار مواد غذایی مانند تخم کبک و بلدرچین سوال گردیده که در پاسخ عنوان شد  در حال حاضر یک سری مزرعه در قطر در حال تولیدات این نوع مواد غذایی می باشد  که دولت  قطر طرح های تشویقی برای تولید کنندگان در نظر گرفته و فرصت واردات برای این نوع مواد غذایی وجود ندارد.

در مورد بازار عطر و ادکلن سوال شد که در جواب مطرح شد در حال حاضر سه کارخانه تولید عطر در قطر وجود دارد و برای این نوع کالا بازار کوچکی برای ورود وجود دارد ولی همچنان میتوان ارتباط هایی را در این زمینه برقرار کرد.

در مورد  فرصت صادرات به قطر در زمینه خشکبار به خصوص انجیر خشک و سایر  خشکبار سوال شد که در جواب مطرح شد در قطر در این زمینه  فرصت های تجاری زیادی وجود دارد و خشبار بازار خوبی دارد به خصوص در ماه رمضانی مناسبتی به عنوان گرگه در قطر وجود دارد که هر ساله تن ها خشکبار در این مراسم مصرف میگردد و این ماه فرصت خوبی برای واردات خشکبار می باشد.

 

در پاسخ به سوال فرصت صادرات صنایع دستی به قطر عنوان شد 19  سپتامبر تا یک اکتبر یک نمایشگاه برای صنایع دستی دذ قطر وجود دارد که فعالین حوزه صنایع دستی می توانند این نمایشگاه را ردیابی کنند درسال گذشته تعداد شرکت های کمی از شیراز و تهران روی بحث صنایع دستی با قطر کار میکردند و قبلا از اصفهان بوده و الان خیلی محدود شده. همچنین اقای باقری تاکید کردند حضور درنمایشگاه فرصت های تجاری زیادی را خلق می کند .

در مورد بازار مبلمان در قطر  سوال شد و عنوان گردید ، باتوجه به اینکه سرعت  ساخت و ساز در قطر بالاست، بازار مناسبی برای فرش و مبلمان خاص وجود دارد  

همچنین در مورد ثبت شرکت در قطر عنوان شد برای اطلاعات از مراحل ثبت شرکت  به سایت سفارت قطر و  وزارت تجارت و صنعت قطر  مراجعه شود  و همچنین عنوان شد ثبت شرکت در قطر نیاز به کفیل دارد.  که در صد شراکت  ۴۹ و ۵۱ درصد برای شریک قطری می باشد .

بهترین سایت  برای پیدا کردن شرکت های هم صنف ghatar_dir می باشد

در مورد صنلیع دستی از ۲۷ اکتبر برای ۷ روز یک نمایشکاه در زمینه فرش با همکاری  شرکت نمایشگاهی فارس در قطر دایر می باشد و ایرانیان  فعال در صنایع بافت می توانند در این نمایشگاه شرکت کنند .

در مورد صنایع نفتی تاکید شد به دلیل تحریم ورود نمی کنند.

در حوزه عسل و شهد فرصت های بسیار خوبی در قطر وجود دارد درحال حاضر عسل یمنی به قطر صادر میشه و نیاز بیشتری  به عسل وجود دارد.

سرمایه گذاری در مورد رستوران های سنتی و تجاری از قطر سوال شد که عنوان گردید ، جمعیت قطر ۲ میلیون می باشد و نیم جمعیت خارجی ها هستند و باتوجه به اینکه خارجی ها زیاد هستند یک رستوران صاحب برند فرصت های زیادی برای پیشرفت دارد و در زمینه گردشگری همکاری های زیادی با رستوران های به سبک ایرانی به خصوص  با معماری هایی برگرفته از هتل شاه عباس شده است.

برای اطلاع از استاندارد های مواد غذایی برای بازار قطر  نیاز به مراجعه به سایت وزارت بهداشت و شروط استاندارد ها یا مراجعه به ترخیص کار ها برای دریافت اطلاعات بیشتر و صدور گواهی سلامت و گواهی مبدا  می باشد و همچنین با توجه به  نوع بسته بندی و مواد سازنده ان استانداد های ان متفاوت است.

همچنین ذکر شد برای فعالیت در قطر حتما بسته بندی ها با زبان عربی باشد و متاسفانه  ایرانی ها فقط فارسی را ساپورت می کنند

فردی از حضار در زمینه دستگاه های میوه خشک کن و سبزی خشک کن و برش محصولات کشاورزی و فرصت های صادرات این محصولات به قطر سوال کرد که در پاسخ عنوان شد این نوع محصولات مناسب کشوری است که تولیدات در ان زیاد باشه ولی در قطر بازاری ندارد  در قطر  تنها یک چهارم سبزیجات را خودش تولید میکنه و این نوع کالا ها در قطر بازاری ندارد .

و در پایان ذکر شد برای ارتباط با تجار قطری یکی از کانال های بسیار مهم  از طریق نمایشگاه و سایت های اتاق بازرگانی این کشور می باشد.

 

اطلاعاتی که در پانل پرسش و پاسخ  ایران عمان  مطرح گردید :

در زمینه دمنوش و داروی گیاهی و خشکبار سوال شد که عنوان شد بازار بازی وجود دارد که در صورت داشتن مجوز ها و استاندارد های مواد غذایی فرصت های زیادی وجود دارد.

در زمینه عسل عنوان شد ، عمان از کشورهایی است  که عسل تولید می کند عسل از یمن و اروپا هم وارد می شود ، همچنین برای بحث عسل اشاره شد که اگر به صورت عمده ارسال شود که بسته بندی در عمان انجام شود که شرکت های عمانی راغب باشند با برند خودشون، بسته بندی آن را  انجام دهند  فرصت های تجاری بهتری را ایجاد می کند.

در مورد نجوه ورود به بازار عنوان از طریق ثبت دفتر عنوان گردید ثبت دفتر در عمان نیاز به شریک عمانی با درصد سهام 30 عمانی و 70 درصد ایرانی می باشد و همچنین نیاز می باشد مبلغی را به عنوان سرمایه گذار در بانک گذاشته شود تا بتواند دفتر اجاره کند.

همچنین حدود هزینه های راه اندازی دفتر در عمان به صورت :

۴۵۰ ریال اقامت هر نفر -۶۵۰ الی ۷۰۰ ریال هزینه ثبت شرکت که بر اساس زمینه فعالیت متغیر می باشد و هزینه اصلی تامین ادرس و محل کار زمین و سوله و محل بر اساس فضای و نوع شرکت متغیر  می باشد.

همچنین عنوان شد در منطقه ای به نام دقم عمان میتوان درصد مالکیت برای سرمایه گذار خارجی  به صد در صد برسد.

همچنین در بخشی از پنل پرسش و پاسخ عنوان گردید ، عمان فرصت مناسبی را برای صادرات در زمینه مواد و مصالح ساختمانی را دارد و یکی از روش های  ورود به این بازار، ارتباط با انبوه سازان و پروژه های ساختمانی و شرکت در مناقصات بین المللی  می باشد که در سایت شورای مناقصات عمان می توانید دنبال کنید و آنها را پیدا کنید.

در زمینه فرش ایرانی ، منازل زیادی از عمانی ها با فرش ایرانی مفروش گردیده  به خصوص مسجد سلطان قابوس فرش ایرانی به چشم میخورد ، همچنین در زمینه صادرات تابلو فرش به عمان ترکیه در حال حاضر خوب کار میکند که می تواند فرصت تجاری خوبی برای ایران نیز در این زیمنه فراهم شود.

امیدوارم این گزارش کوتاه براتون مفید بوده باشه.