همچنین پروتئین اصلی ترین ماده در رشد و بلوغ کودک است. در طول بیماری، نیاز کودک به پروتئین بیشتر می شود. در طول این دوره با تیم درمان کودکتان مشورت کنید تا از نیازهای بدن او با خبر شوید.

از منابع غنی از پروتئین می توان به ماهی، مرغ، گوشت قرمز بدون چربی، تخم مرغ، لبنیات، آجیل، لوبیا، نخود و عدس، و سویا اشاره کرد.

کربوهیدرات ها

کربوهیدرات ها اصلی ترین منبع انرژی بدن هستند. کربوهیدرات ها انرژی و سوخت کافی برای فعالیت های فیزیکی بدن و فعالیت های ارگان های بدن رادر اختیارش قرار می دهند. میزان کالری مورد نیاز هر کودک بسته به سن، جثه، و میزان فعالیت فیزیکیش تغییر می کند. نوزادان سالم و کودکان و جوانان به مقدار کالری بیشتری از بزرگسالان نیاز دارند تا انرژی لازم برای رشد و بلوغ را تامین کنند. کودکانی که تحت درمان سرطان هستند حتی به مقدار کالری بیشتری نیاز دارند تا بافت های آسیب دیده خود را ترمیم کنند. در واقع کودکی که تحت درمان سرطان است حدود 20% الی 90% بیشتر از کودکی عادی به کالری نیاز دارد. این مقدار در هر کودک متفاوت است.

بهترین منابع کربوهیدرات ها عبارتند از میوه ها، سبزیجات، و غلات کامل. این منابع ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر مورد نیاز بدن را تامین می کنند.

غلات کامل یا غذاهایی که با آنها پخته می شوند همه ی مواد مغذی موجود در دانه ی غلات را دارند. غلات کامل در سریال ها، نان ها، آرد، و کراکر ها موجود هستند. از غلات کامل میتوان به عنوان میان وعده یا در کنار غذای اصلی استفاده کرد.

فیبر هم قسمتی از غذاهای گیاهی است که بیشتر آن را بدن نمی تواند هضم کند. دو نوع فیبر وجود دارد. فیبر نامحلول باعث اشغال فضای روده شده و بدین ترتیب باعث می شود دفع راحتتر و سریعتر شود.فیبر محلول هم با آب قاطی شده و باعث نرمی مدفوع و آرام تر شدن هضم میشود. این فیبر به دلیل دارا بودن خاصیت تخمیر قابل جذب است.

از سایر منابع کربوهیدرات ها میتوان به نان، سیب زمینی، برنج، ماکارونی، سریال، لوبیا، ذرت، و نخود اشاره کرد. این منابع کربوهیدرات همچنین شامل ویتامین های B و فیبر هستند. شیرینی ها (دسر، آبنبات، نوشیدنی ها قندی) هم شامل کربوهیدرات هستند اما مواد مغذی دیگر را به بدن کودک نمی رسانند.

چربی ها

چربی ها نقش مهمی در تغذیه دارند. چربی ها و روغن ها از اسیدهای چرب ساخته شده اند و منابع انرژی بسیار مهمی برای بدن هستند. بدن چربی ها را می شکند و انرژی آنها را ذخیره کرده، و بافت ها را عایق میکند و برخی ویتامین ها را به خون می رساند.

احتمالا شنیده اید که بعضی چربی ها از چربی های دیگر بهترند. چربی های اشباع نشده بهتر از چربی های اشباع شده هستند.

آب

آب و مایعات برای سلامتی بسیار ضروری هستند. همه ی سلولهای بدن برای فعالیت به آب نیاز دارند. اگر آب کافی به بدن کودک مبتلا به سرطان نرسد و آب بدنش را از طریق استفراغ یا اسهال از دست بدهد، کودک دی هیدراته شده و بدن تعادلش را از دست می دهد.

بدن از برخی مواد غذایی مخصوصا میوه ها و سبزیجات آب جذب می کند اما برای عملکرد صحیح و متعادل بدن لازم است که آب و مایعات به اندازه کافی مصرف شوند. مقدار مایعات مورد نیاز کودک بسته به جثه کودک و آبی که از دست میدهد متغیر است. با تیم درمان و دکتر کودکتان در این زمینه مشورت کنید.

اگر میخواهید بدانید که کودکتان دی هیدراته شده است یا نه به آرامی پوست اطراف قفسه سینه اش را نیشگون بگیرید اگر رنگش زود به حالت نرمال برگشت، وضعیت بدن متعادل است؛ اما اگر رنگ به حالت عادی برنگردد کودک دی هیدراته شده است. از سایر علایم می توان به خشکی دهان، ادرار تیره، سرگیجه و حواس پرتی هم اشاره کرد.

 

منبع : پایگاه خبری موسسه خیریه تسکین

شرکت فیوچر اسکای حامی کودکان سرطانی