به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علوم پزشکی ایران، همزمان با برگزاری جشنواره وثوق به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی ایران در تاریخ اول بهمن ماه از تندیس پروفسور پروانه وثوق «فرشته نجات کودکان سرطانی ایران» در مرکز بین المللی همایش های رازی رونمایی می شود.

دکتر سید احمد احمدی مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران در این باره گفت: دانشگاه علوم پزشکی ایران به منظور بزرگداشت اساتید تاثیر گذار در علوم پزشکی که عمر خود را وقف ارائه خدمات سلامت به مردم شریف ایران و آموزش دانشجویان متخصص علوم پزشکی کرده اند نسبت به ساخت تندیس یادبود و بزرگداشت آنان اقدام به این امر کرده است.

وی افزود: به همت روابط عمومی دانشگاه و با هنر دست استاد خالقی؛ عضو هیئت علمی دانشکده علوم توانبخشی، تندیس پروفسور پروانه وثوق «فرشته نجات کودکان سرطانی ایران» ساخته شده است .

کتر پروانه وثوق، متولد اسفند ماه ۱۳۱۴ در تفرش بود. وی دکتری عمومی خود را در سال ۱۳۴۲ از دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران دریافت کرد و دوره های تخصصی و فوق تخصصی اطفال و کودکان را در دانشگاه های کمبریج، ماساچوست و ایلینوی گذراند و دوره تکمیلی فوق تخصصی خون و سرطان کودکان را در دانشگاه واشنگتن سپری کرد.

پروفسور پروانه وثوق طبابت در ایران را از سال ۱۳۵۰ آغاز کرد. وی از مؤسسان رشته فوق تخصصی خون و سرطان کودکان بود و بخش هماتولوژی و آنکولوژی اطفال را در بیمارستان علی اصغر راه اندازی کرد.

او همچنین با حضور داوطلبانه و هدایت علمی، سبب شد تا بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک در سال ۱۳۸۶ شروع به فعالیت کند و تا کنون ۱۴۶۰ کودک را تحت درمان قرار دهد.

دکتر پروانه وثوق، فوق تخصص خون و آنکولوژی و رییس هیئت امنای محک از ابتدای تأسیس محک همواره در کنار بنیانگذاران این موسسه بود و به عنوان رئیس علمی بیمارستان، به صورت داوطلبانه (بدون دریافت حقوق)، لحظات عمر و دانش خود را وقف کودکان مبتلا به سرطان کرد.

پروفسور پروانه وثوق را «فرشته نجات کودکان سرطانی ایران» می نامیدند و ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۲ چشم از جهان فروبست.

پنجمین جشنواره آموزشی انتخاب برترین های عرصه آموزش دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز که به نام استاد پروانه وثوق نامگذاری شده است امروز یکم بهمن ماه ۹۸ در مرکز همایش های رازی برگزار شد.

در این دوره از جشنواره آموزشی دانشگاه علوم پزشکی ایران از اساتید برتر عرصه آموزش پزشکی در زمینه های دستاوردهای پژوهشی و تحقیقاتی، تعالی آموزشی، اخلاق پزشکی و رفتار حرفه ای، معلم برتر، معلم بالینی برتر، استاد پاسخگو، استاد پیش کسوت و معلم برتر در آموزش مجازی و نسل سوم تجلیل به عمل آمد.

منبع : خبر گزاری قطره

شرکت فیوچر اسکای حامی کودکان سرطانی