به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، در سه ماهه دوم امسال اقتصاد تایلند با بدترین سقوط خود از بحران اقتصادی ۱۹۹۸ آسیا تا کنون روبرو شد. تأثیرات منفی اقتصادی ویروس کرونا باعث شد تا دولت تایلند پیش‌بینی تولید ناخالص داخلی خود را کاهش داده و مشوق‌های اقتصادی بیشتری اعلام کند.

براساس گزارش رویترز، داده‌های سازمان برنامه‌ریزی دولتی تایلند نشان داد توریسم خارجی با  روبرو شده که این بزرگترین ضربه را به دومین اقتصاد بزرگ منطقه جنوب شرق آسیا وارد کرده است. محدودیت‌های قرنطینه‌ای مبارزه با کرونا هم باعث شده است مصرف، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و صادرات کاهش یابند.

اقتصاد تایلند که وابستگی سنگینی به صنعت توریسم و صادرات دارد در ۳ ماهه دوم ۱۲.۲ درصد نسبت به ۳ ماهه دوم سال گذشته آب رفت. این در حالی اتفاق می‌افتد که در سه ماهه منتهی به ماه مارس هم اقتصاد تایلند با سقوطی ۲ درصدی روبرو شده بود.

سقوط اقتصادی تایلند در ۳ ماهه دوم نسبت به ۳ ماهه قبل ۹.۷ درصد شد که بالاترین نرخ سقوط ۳ ماهه در تاریخ این کشور است.

این در حالی است که اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی می‌کردند اقتصاد ۱۳.۳ درصد نسبت به سال قبل و ۱۱.۴ درصد نسبت به ۳ ماهه قبلی آب برود.

به این ترتیب انجمن ملی توسعه اقتصادی و اجتماعی ویتنام پیش‌بینی خود در مورد رشد اقتصادی امسال را کاهش داد. این انجمن حالا پیش‌بینی می‌کند که اقتصاد در سال ۲۰۲۰ بین ۷.۳ درصد تا ۷.۸ درصد آب خواهد رفت. این در حالی است که در پیش‌بینی قبلی میزان سقوط ۵ تا ۶ درصد تخمین زده شده بود.

بیشترین سقوط اقتصادی تایلند قبلاً در ۱۹۹۸ اتفاق افتاده بود و اقتصاد این کشور ۷.۶ درصد آب رفته بود.

منبع : اقتصاد نیوز